نبرد نابرابر کیوی و برنج در شالیزارهای تالش

تالشان نیوز : رضا آقا جمالی در گفت و گویی با اشاره به اینکه تالش یکی از شهرستان های تولیدکننده برنج در کشور است، گفت:

شالیکاران در شالیزارهای این شهرستان در حال برداشت برنج هستند و تاکنون برداشت برنج در ۸۰ درصد از شالیزارهای این شهرستان انجام شده است.

وی با بیان اینکه برخی از کشاورزانی که برنج خود را برداشت کرده‌اند، زمین‌هایشان را برای پرورش راتون آماده می‌کنند، افزود: پرورش راتون موجب ارتقای درآمد کشاورزان و افزایش تولید برنج سفید شهرستان تالش می‌شود.

آقاجمالی ادامه داد: به نظر می‌رسد، امسال استقبال از پرورش راتون بیشتر از سال گذشته باشد زیرا گرمای شدید هوا و کمی استفاده از سم و کود به دلیل گرانی این نهاده ها، موجب شد که برخی از کشاورزان در شالیزارهایشان با کاهش عملکرد تولید این محصول مواجه باشند و بخواهند با پرورش راتون این کاهش تولید را جبران کنند.

وی خاطرنشان کرد: همه تلاش ما این است که تولید برنج در شالیزارها برای برنجکاران توجیه اقتصادی بالاتری داشته باشد تا به فکر تغییرکاربری یا تغییر کشت نیفتند.

مدیر جهاد کشاورزی تالش تصریح کرد: از آنجایکه تولید کیوی در تالش با توجه به آب و هوای شهرستان تالش بسیار مطلوب است، متاسفانه شاهد هستیم که تمایل برنجکاران به تولید کیوی در اراضی شالیزاری‌شان بیشتر از برنج است که این کار تخلف است و در صورت مشاهده برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تالش افزود: در شالیزارها فقط باید برنج تولید شود و جای تولید کیوی در شالیزار نیست.

آقاجمالی گفت: برخی از کشاورزان عنوان می‌کنند که تولید کیوی برایشان صرفه اقتصادی بیشتری از برنج دارد و از آنجایی که کیوی تالش مشتریان زیادی دارد، مایل هستند که برای تغییرکشت شالیزارهایشان اقدام کنند، این در حالیست که اجرای این امر خطری جدی برای برنج سفید شهرستان تالش است.

وی اضافه کرد: تولید مکانیزه برنج می‌تواند تا حدود زیادی از هزینه تمام شده تولید این محصول بکاهد و امسال ۸۵ درصد برنج این شهرستان به صورت مکانیزه برداشت شده است این درحالیست که در سال گذشته ۷۰ درصد به صورت مکانیزه انجام شد.

مدیر جهاد کشاروزی تالش گفت: از برنج‌کاران تالشی می‌خواهیم که عزمشان را برای حفاظت از شالیزارها جزم کنند تا حتی یک متر از این اراضی به باغات کیوی تبدیل نشود. / ایسنا