فلاحت‌پیشه:

روس‌ها عهدشکنی کردند ایران به پشتوانه روسیه دست رد به همه واکسن‌های دنیا زد

به گزارش تالشان نیوز حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره عکسی که از سوی سفارت روسیه منتشر و موجب خشم مردم ایران شد، گفت: در طول تاریخ جنایات شوروی ادامه داشت همین امروز هم آخرینش را در کشورمان مشاهده می‌کنیم. من از صحبت‌های روس‌ها تحت عنوان “خدایان بلوف‌های مدیریتی” یاد می‌کنم؛ حتما مشاهده کرده‌اید، روزی نیست که ۵۰۰ الی ۶۰۰ نفر را به خاطر بیماری کرونا از دست ندهیم، چرا؟ چون یک واکسن داخلی را به همراه یک قراردادی که مدعی بودند ۶۰ میلیون دوز واکسن از روسیه به کشور می‌رسد تبلیغ کردند اما مشاهده کردیم کمترین واردات از روسیه صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد: ایران عملاً به پشتوانه روسیه دست رد به همه واکسن‌های دنیا زد، اما دیدیم که روس‌ها عهدشکنی کردند و این یک واقعیت است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم تاکید کرد: به خاطر یکسری چالش‌هایی که روس‌ها با آمریکایی‌ها پیدا می‌کنند، نزدیکی‌های موردی با ایران دارند که مسئولان را به اشتباه می‌اندازد و روابط راهبردی با روسیه مطرح می‌شود، اما هیچ‌وقت اینگونه نبوده است؛

این عکس نشان داد رابطه با انگلستان برای روس‌ها راهبردی‌تر است تا با ایران؛ معتقدم سفیر روسیه باید از ایران اخراج شود و این واقعیت انکارناپذیر است.

وی ادامه داد: سفیر روسیه کسی است که تقریباً در هر ماه با مقامات ایرانی دیدار می‌کند و هر شخصی را که بخواهد به ملاقاتش می‌رود، درب دفاتر مقامات ایرانی همواره به روی سفیر این کشور باز بوده است و ایرانیان فکر می‌کنند که این روابط، راهبردی است. در صورتیکه روس‌ها به تمام معنی فقط به دنبال نوعی توازن هستند.

فلاحت‌پیشه عنوان کرد: تریبون خاموش مجلس برای من جای سوال دارد، یک زمانی که روس‌ها آسمان ایران را به محل پروازهای خودشان تبدیل کردند، اولین بار در مجلس به این موضوع اعتراض کردم، اما امروز این تریبون خاموش است در حالی که باید از تاریخ ایران دفاع کنند و این امر بسیار جای انتقاد دارد.

این‌نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به عذرخواهی سفارت روسیه عنوان کرد: عذرخواهی روسیه به نظر من نوعی فرافکنی است، وظیفه وزارت خارجه و مجلس بالاتر از چیزی است که امروز مشاهده می‌کنیم، انتظارات ما بالا است و باید برخورد درست صورت گیرد.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه در موارد مشابه ما مشاهده می‌کردیم که جریانی مقابل سفارت‌خانه‌ها تجمع برگزار می‌کردند و دولت را موظف به پاسخگویی می‌دانستند اما امروز شاهدیم سکوت کرده‌اند و رئیس‌جمهور موضع نگرفته است، دولت در این زمینه چه کاری باید انجام دهد، اظهار داست: این به دلیل آن‌ است که هنوز وزیر جدید خارجه معرفی نشده است وزارت خارجه باید این موضوع را پیگیری کند.