نظارت بر عرضه مرغ در گیلان تشدید شد

معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان اداره ‌کل صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: برای جلوگیری از سوء استفاده برخی دلالان و واسطه‌ ها، بازرسی ها از فرآیند تولید تا عرضه مرغ تشدید شد.

به گزارش تالشان نیوز : علی رضا حسینیان روز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، قیمت مصوب هرکیلو مرغ در بازار را ۸۰۰ هزار ریال اعلام کرد و افزود: پس از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر افزایش قیمت مرغ از مبادی تولید تا عرضه تلاش شد برای مدیریت بازار با حضور دستگاه‌های مربوطه اقدامات کنترلی و نظارتی تشدید شود.

وی عنوان کرد: از ابتدای امسال تاکنون پنج هزار و ۶۰۸ مورد بازرسی از واحدهای صنفی مرغ فروشی، تولیدی و کشتارگاه‌ها انجام شده، ۵۲۰ مورد تخلف گزارش و مجموع ارزش پرونده های تخلف تشکیل شده ۴۲۲ میلیارد و ۵۸۷ میلیون ریال است.

وی تصریح کرد: معاونت نظارت و بازرسی این اداره کل ضمن تشدید بازرسی ها در همکاری با سایر دستگاههای مرتبط از جمله تصمیم سازمان جهاد کشاورزی مبنی بر ثبت اطلاعات حداقل ۳۰ درصد عرضه کنندگان مرغ در سامانه هوشمند سِتکاوا، نحوه عرضه این محصول را از تولید تا توزیع بصورت جدی پیگیری می کند.

سِتکاوا زیرساخت نرم‌افزاری است که به واسطه آن، خریداران کالاهای اساسی می‌توانند با مراجعه به آن و متناسب با میزان سهمیه و ظرفیت مصرف خود بصورت مستقیم کالای مورد نیازشان را تامین کنند. شفاف‌سازی و تسهیل فرایندهای خرید و فروش، رعایت قیمت مصوب، افزایش کیفیت محصولات در کنار مدیریت یکپارچه زنجیره تامین تا مصرف کالاهای اساسی از اهداف اصلی این سامانه است.

حسینیان تاکید کرد: تمامی مرغداران، کشتارگران و واحدهای صنفی عرضه مرغ به منظور ایجاد شفافیت بالا در عرضه باید نسبت به ثبت اطلاعات خود در سامانه ستکاوا اقدام کنند.

معاونت نظارت و بازرسی اداره کل صنعت، معدن و تجارت گیلان از اقدامات انجام شده دستگاههای مرتبط از جمله اداره کل تعاون، کارو رفاه اجتماعی و سازمان جهاد کشاورزی تقدیر کرد و افزود: چنانچه واحدهای صنفی مرغ فروشی در سطح عرضه نسبت به خرید مرغ از سامانه ستکاوا با مشکل مواجه هستند می تواند شکایت خود را از طریق سامانه ۱۲۴ گزارش دهند.

وی با بیان اینکه بازرسان در کمترین زمان ممکن در مرکز استان و شهرستانهای تابعه نسبت به پیگیری این شکایات اقدام خواهند کرد، گفت: در این طرح ادارت صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، تعزیرات حکومتی، بسیج اصناف، پلیس و اتاق اصناف همکاری مطلوبی با یکدیگر دارند.