براساس هماهنگی با مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان کارفرمایانی که از ظرفیت بهبودیافتگان استفاده، جذب و استخدام کنند، از طرف شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر حق بیمه کارفرمایان بر اساس تایید تامین اجتماعی به حساب آنها واریز خواهد شد.

به گزارش تالشان نیوز ، محمدعلی اباذری صبح امروز پنج شنبه در نشست با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خبرنگار و با تبریک روز خبرنگار، اظهار کرد: گیلان مجموعا چهار شهید خبرنگار دارد، شهید «سیدمحمدرضا ثابت‌قدم» اولین شهید خبرنگار گیلانی است که سال ۱۳۶۰ توسط منافقین به شهادت رسید؛ شهید «سیدمحمد اسحاقی» در سال ۶۵ در عملیان کربلای پنج به شهادت رسید، شهید بزگوار دیگری از لنگرود که در سال ۶۰ براثر سقوط هواپیما در کهریزک به مقام شهادت نائل آمد، شهید «محمدرضا دشتی‌پور» از خبرنگاران صداوسیما بود که سال ۶۱ در عملیات فتح المبین به شهادت رسید.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان ضمن قدردانی از حماسه عاشورایی مردم گیلان، افزود: با مدیریت خوبی که در حوزه امنیتی و انتظامی و اجرایی شد، شیفتگان و دلدادگان و ارادتمندان ابااعبدالله(ع) در استان همزمان با عزاداران حسینی در سراسر کشور، حماسه حسینی دیگری برپا شد.

اباذری گفت: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر  طبق چارت تشکیلاتی زیر مجموعه ستاد مبارزه با مواد مخدر در کشور است، این شورا در استان دارای پنج کمیته تخصصی «مقابله با عرضه مواد مخدر» با ریاست فرماندهی انتظامی استان، «فرهنگی و پیشگیری» با ریاست مدیرکل بهزیستی «درمان و حمایت‌های اجتماعی» با ریاست رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، «حقوقی و قضایی» با ریاست دادستان مرکز استان و «مشارکت‌های مردمی» با ریاست معاون سیاسی و امنیتی استانداری است.

وی با اشاره به اینکه یکی از مطالبات مردم استان گیلان جمع آوری معتادان متجاهر است، تصریح کرد: سرقت‌های کابل در روستاها و شهرها اکثرا توسط معتادان متجاهر انجام می‌شود لذا مرکز نگهداری و بازپروری این افراد باید تاسیس می‌شد تا پس از بهبودی، وارد بازارکار شوند.

اباذری ادامه داد: از سال‌ها پیش مرکز ماده ۱۶ واقع در جاده لاکان رشت با ظرفیت ۵۰ نفر تحت نظر اداره‌کل بهزیستی تاسیس شد که فقط از معتادان متجاهر نگهداری می‌کند اما با توجه به جمعیت استان، جوابگوی استان نیست می‌طلبید مرکز بزرگ‌تر با ظرفیت بیشتری راه اندازی شود لذا از سال گذشته با پیگیری‌های انجام شده زمینی به مساحت ۶ هزار و ۶۰۰ مترمربع که پیش از این به عنوان مجموعه علم و کاربردی بهزیستی فعال بوده و منفک شده، برای افزودن به این مجموعه اختصاص یافته که دارای ظرفیت ۲۵۰ نفری است، اعتبارات لازم هم با مشارکت شهرداری پیش بینی شده؛ همچنان درصدد افزایش ظرفیت این مجموعه هستیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان با اشاره به اینکه یک سوله بزرگ دیگر نیز در جوار مجموعه مذکور در حال آماده سازی است و برنامه ریزی شده با اعزام اساتید برای آموزش مهارتی بهبودیافتگان پس از ترک فعالیت کنند، ادامه داد: پس از گذراندن دوره آموزشی گواهی اشتغال به کار هم به بهبودیافتگان داده می‌شود و براساس هماهنگی با مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان کارفرمایانی که از ظرفیت بهبودیافتگان استفاده، جذب و استخدام کنند، از طرف شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر حق بیمه کارفرمایان بر اساس تایید تامین اجتماعی به حساب آنها واریز خواهد شد.

وی در خصوص تفاوت مراکز ماده ۱۵ و ۱۶ گفت: در مراکز ماده ۱۶ معتادان متجاهر از طرف نیروی انتظامی معرفی می‌شوند که خدمات آنها رایگان است اما مراکز ماده ۱۵ویژه افرادی است که خودشان برای ترک مراجعه می‌کنند که با پرداخت هزینه کم، فرآینده بازپروری و بهبود آنها دنبال می‌شود؛ در استان ۵۰ مرکز ماده ۱۵ داریم.

اباذری با اشاره به بازدیدهای دوره‌ای و غیر هماهنگ شده از مراکز ترک اعتیاد، خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده تخلفات در این مراکز، ابتدا تذکر داده می‌شود سپس در صورت عدم رفع اثر و اصلاح آن، مراکز متخلف تعطیل می‌شوند و در همین راستا نیز طی دو ماه اخیر، دو مرکز ترک اعتیاد در استان تعطیل شدند.

وی با بیان اینکه گیلان دارای ۶۸ شهید و ۲۰ جانباز مبارزه با مواد مخدر است، افزود: درخواست برگزاری مراسمی بزرگ به همراه خانواده این عزیزان انجام شده و قرار است مراسمی شایسته در شهر رشت برای آنها برگزار شود.

اباذری با اشاره انتقاد از رشد قارچ‌گونه عطاری‌ها در استان تصریح کرد: این عطاری‌ها یکی از معضلات ما هستند و گاها از مواد صنعتی در محصولات خود استفاده می‌کنند لذا از علوم پزشکی و مراکز بهداشت درخواست داریم که طی بازدیدهای سرزده از عطاری‌ها بر روند فعالیت آنها نظارت کنند.