رئیس اداره شیلات آستارا:

۱۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری در شهرستان مرزی آستارا تولید شد

رئیس اداره شیلات آستارا از تولید ۱۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری در مزرعه‌های پرورش ماهی این شهرستان مرزی استان گیلان در سال ۱۴۰۲ خبر داد.

به گزارش تالشان نیوز ، میرآرمان واعظی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه سه مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در شهرستان مرزی آستارا به مساحت ۲۵ هزار متر مربع احداث و فعالیت دارند و این شهرستان از قطب های تولید و پرورش ماهیان خاویاری در سطح کشور و استان گیلان است، اظهار کرد: آستارا در بحث پرورش ماهیان خاویاری یکی از الگوهای مناسب ملی و استانی است و در این مزارع در سال گذشته، ۱۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری از گونه های فیل ماهی، تاس ماهی، اوزون برون و سیبری تولید شده است.

۱۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری در شهرستان مرزی آستارا تولید شد

وی با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ برای اولین بار یک مجوز موافقت اصولی در زمینه تکثیر ماهیان خاویاری به ظرفیت ۲۰ هزار قطعه صادر کردیم، افزود: در سال گذشته ۷۶۰ کیلوگرم خاویار در مزرعه‌های این شهرستان استحصال شده است.

واعظی، ادامه داد: در سال گذشته در مجموع ۸۰ هزار قطعه تکثیر بچه ماهیان خاویاری از گونه سیبری را در شهرستان مرزی بندر آستارا داشتیم و پیش بینی ما این است که در سال ۱۴۰۳ بتوانیم این میزان را در حدود ۲۰ درصد افزایش دهیم.

۱۰۰ تن گوشت ماهیان خاویاری در شهرستان مرزی آستارا تولید شد

رئیس اداره شیلات آستارا، بیان کرد: پرورش ماهیان خاویاری اشتغال زایی به دنبال دارد و تمام تلاش ما این است که پرورش ماهیان خاویاری را توسعه بدهیم و انتظار می‌رود سایر دستگاه‌های ذی‌ربط نیز از طرح‌های آبزی‌پروری حمایت کنند تا علاوه بر اشتغال بتوانیم سهم خوبی در زمینه تولید ماهی و خاویار در سطح کشور داشته باشیم.

واعظی، گفت: شهرستان آستارا با توجه به موقعیت جغرافیایی و وضعیت اقلیمی خود، شرایط بسیار خوبی برای راه‌اندازی مزرعه‌های پرورش ماهیان خاویاری و همچنین تکثیر بچه ماهی نیز دارد.

شهرستان مرزی بندر  آستارا با ۹۵ هزار نفر جمعیت در شمال غربی گیلان، فاصله ۲۰۰ کیلومتری رشت مرکز استان و همجوار با کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد.