کم مصرف‌های استان گیلان در بخش صنعت و کشاورزی تشویقی می‌گیرند

به گزارش تالشان نیوز ، محمدتقی مهدی‌زاده صبح امروز در نشست خبری شرکت توزیع برق استان گیلان با اشاره به مشکلات برق در سال‌های گذشته اظهار داشت: میزان اختلاف بین مصرف و تولید در سال‌های گذشته همواره مشکلاتی ایجاد کرده بود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان با اشاره به اینکه شرکت توزیع برق استان گیلان خدمات‌رسان یک میلیون و ۵۶۰ هزار مشترک در استان است افزود: بحران برف در طول ۱۰ سال گذشته اثرات منفی را بر شبکه برق استان ایجاد کرد از سوی دیگر بارش برف در گیلان به‌دلیل رطوبت زیاد، چسبندگی همراه با کولاک همواره مشکل‌ساز بوده است تا جایی‌که فرسوده‌ترین شبکه را داریم. در این زمینه اقدام لازم برای رفع مشکلات شبکه‌ها آغاز شده تا چیزی که حق مردم گیلان است محقق شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گیلان خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات اساسی که در حال حاضر شرکت توزیع برق با آن رو به رو هستیم در واقع سرقت‌های متعدد تاسیسات شبکه است که نیاز به اهتمام جدی همه دستگاه‌های متولی برای حل این موضوع دارد.

وی با بیان اینکه ۷۷ درصد مشترکان توزیع برق استان خانگی هستند تصریح کرد: امسال مشوق‌هایی برای بخش خانگی در نظر گرفته شده است لذا مشترکان نسبت به سال گذشته به ازای هر کیلووات ساعت که مصرف خود را کاهش می‌دهند تا ۵۰۰ تومان پاداش به آنان اختصاص می‌یابد.

مهدی‌زاده با اشاره به اینکه شناخت زمان پیک بسیار حائز اهمیت است ابراز داشت: اینکه مردم بدانند زمان پیک‌ روزانه مصرف برق از ساعت ۱۲ الی ۱۶ و پیک شبانه ۱۹ الی ۲۳ است بسیار اهمیت دارد.

وی از مشوق‌های جدید در بخش کشاورزی و سایر بخش‌ها خبر داد و بیان کرد: کسانی‌که ‌پمپاژ آب کشاورزی دارند می‌توانند تفاهم‌نامه‌ای با امور توزیع برق در شهرستان‌ها امضا کنند و طبق این تفاهم‌نامه به ازای عدم مصرف بین ساعت ۱۲ تا ۱۷ در ۱۹ ساعت دیگر مصرف رایگان خواهند داشت چراکه لزومی ندارد پمپاژهای آب به‌طور دائم در مدار باشند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گیلان با اشاره به راه‌اندازی اتاق پایش در شرکت توزیع برق که رویت‌پذیر و کنترل‌پذیز است گفت: ۶۰ درصد مشترکان صنعتی ما اکنون رویت‌پذیر هستند و از داخل اتاق پایش رفتار مصرفی آنان طبق تفاهم‌نامه کنترل می‌شود و به ازای رعایت الگوی مصرف و رعایت مفاد تفاهم‌نامه پاداش دریافت می‌کنند.

مهدی‌زاده افزود: تاکنون مشترکان برق در گیلان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲٫۵ درصد رشد مصرف داشتند و عدم رعایت الگوی مصرف می‌تواند خاموشی‌ها را در پی داشته باشد و امسال به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که خاموشی به سمت مشترکان عادی کشیده نشود و مشوق‌های در نظر گرفته شده نیز بر اساس نگاه زیست محیطی، اقتصادی و نوع دوستی لحاظ شده است.

وی با اشاره به لزوم شرکت توزیع برق توسط ادارات و دستگاه‌ها بیان کرد: ادارات، دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، نیروهای مسلح و نهادهای عمومی غیردولتی موظف هستند در ساعت اداری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد کاهش مصرف داشته باشند و در ساعت غیر اداری نیز ۶۰ درصد کاهش مصرف داشته باشند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گیلان با بیان اینکه مصرف بار پایه در گیلان بین ۷۵۰ تا ۸۰۰ مگاوات است ابراز داشت: پیش‌بینی می‌شود حداکثر نیاز مصرف شرکت توزیع نیروی برق گیلان در سال ۱۴۰۱ بار ۱۴٫۷ درصد به ۲ هزار و ۳۵۹ مگاوات برسد.

مهدی‌زاده با اشاره به اینکه مشترکان گیلانی اعم از سازمان‌ها و مردم بیش از ۲۴۰ میلیارد تومان به شرکت توزیع برق استان بدهکار هستند گفت: عدم وصول این مطالبات چرخه اصلاح و بهینه را کُند می‌کند چراکه تنها منبع درآمد شرکت توزیع برق از طریق فروش انرژی و پرداخت‌های به‌موقع مشترکان است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گیلان با اشاره به مشکلات ناشی از سرقت سیم‌های برق در استان خاطرنشان کرد: ۴۷ دستگاه ترانس و ۶۱ تُن سیم برق سال گذشته در استان گیلان سرقت شد که ارزش ریالی آن‌ها به بیش از ۲۰ میلیارد تومان می‌رسد و بسیاری از سارقان هم دستگیر شدند.