پیشنهاد کاهش حداقل سابقه برای تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی به یک سال

به گزارش تالشان نیوز به نقل از ایلنا از رشت درباره آخرین وضعیت طرح ساماندهی کارکنان دولت، اظهار داشت: این طرح قبل از تعطیلات مجلس در سامانه بارگذاری شد و بلافاصله پس از تعطیلات در اولین یا دومین جلسه علنی مطرح خواهد شد و مطمئنیم دو فوریت آن با رأی بالایی تصویب خواهد شد.

نماینده شهرستان‌های فومن و شفت در مجلس با بیان اینکه تلاش می‌کنیم در همان روز کلیات طرح نیز به تصویب برسد، افزود: در جزئیات نمایندگان مجلس پیشنهاداتی را برای اصلاح کل یا جزء، الحاقیه و… دارند که مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: اولین هدف ما این است که شرکت‌های پیمانکاری که واسط بین نیروی انسانی و دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها قرار گرفته‌اند، کنار بروند و دستگاه‌ها مستقیماً با کارکنان خود قرارداد دائمی امضا کنند و نگاه به این نیروها همانند نیروهای پیمانی و رسمی باشد.

دبیر اول کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: از سوی دیگر سازمان‌ها یا شرکت‌های دولتی گاهی اوقات در مقاطع کاری خاصی نیاز به نیرو دارند و بر اساس این طرح فقط می‌توانند از نیروهای موقت به مدت یک سال استفاده کنند و هیچ مسئولیتی در قبال اینکه قرارداد آنها را بیش از یک سال تمدید کنند ندارند و  برای مدت زمانی که آن پروژه خاص اجرا می‌شود مجاز به استفاده از این نیروها هستند.

همه نیروهای خدماتی مشمول تبدیل وضعیت می‌شوند

بهروزی فر تاکید کرد: در این طرح پیش‌بینی‌شده که  قرارداد نیروهای خدماتی که سازمان‌ها به‌صورت مداوم به آنها نیاز دارند به‌صورت دائمی باشند هرچند که تحصیلات متناسب نداشته باشند.

دبیر اول کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه بر اساس این طرح دستگاه‌ها به‌هیچ‌وجه حق اخراج نیروهای موجود خود را ندارند، گفت: با این طرح امنیت شغلی همه کارکنان تأمین خواهد شد.

پیشنهاد کاهش حداقل سابقه برای تبدیل وضعیت به یک سال

بهروزی فر در پاسخ به این سؤال که تکلیف کارگرانی که زیر دو سال سابقه دارند بعد از تصویب طرح پیشنهادی کمیسیون که حداقل دو سال سابقه را برای تبدیل وضعیت کارگران قید کرده است چه می‌شود، گفت: در خصوص مدت سابقه کارکنان هنوز بحث وجود دارد و مطمئناً در صحن وقتی که جزئیات طرح مورد بررسی قرار بگیرد،  پیشنهادهای نمایندگان مطرح می‌شود که چه میزان سابقه برای تبدیل وضعیت در نظر گرفته شود و این زمان از چه تاریخی لحاظ شود.

نماینده فومن و شفت در مجلس  گفت: پیشنهاد خود من به‌عنوان اصلاح جزء در خصوص این طرح این است که حداقل سابقه دو سال به یک سال کاهش پیدا کند و کسانی یک سال سابقه دارند مشمول اجرای این قانون شوند.

با نیروهای شرکتی موجود بدون استثناء باید قرارداد کار معین امضا شود

وی تاکید کرد: نیروهایی که در مقاطع کاری باید از آنها استفاده شود فقط برای پروژه کوتاه‌مدت است و دستگاه ها حق ندارند از نیروهای موجود فعلی خود در قالب قراردادهای یک‌ساله استفاده کنند. دستگاه ها باید با کسانی که در بدنه بودند و کارکرده‌اند بلااستثنا به صورت مستقیم قرارداد کار معین امضا کنند تا امنیت شغلی آنها فراهم شده و واسطه را حذف کنند.