بازدید معاون اجرایی رئیس جمهور از پهنه پسماند سراوان

پیشرفت ۸۴ درصدی ساماندهی دفنگاه زباله سراوان رشت

معاون اجرایی رئیس جمهور در بازدید از دفنگاه زباله سراوان گفت: تاکنون ۱۲ هکتار از ۱۶ هکتار محوطه دفنگاه زباله ساماندهی شده و کار همچنان با قوت ادامه دارد.

به گزارش تالشان نیوز ؛ دکتر محسن منصوری معاون اجرایی رییس جمهور به همراه دکتر اسدالله عباسی استاندار گیلان و جمعی از مسئولان امروز پس از افتتاح طرح آزادراه قزوین -رشت محدوده رودبار منجیل، از آخرین وضعیت محل دفن زباله در منطقه سراوان رشت بازدید کرد و در جریان چگونگی روند ساماندهی پهنه پسماند این منطقه قرار گرفتند.

وی افزود: پیش از این روزانه بیش از هزار تن زباله شهر رشت و مناطق اطراف به این منطقه وارد می‌شد که این حجم از زباله اثرات مخرب زیست محیطی در پی داشته است.

معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه در دور نخست سفر رییس جمهور به گیلان برای رفع مشکلات محل دفن زباله سراوان رشت تصمیماتی گرفته شد، افزود: در یکی از جلسات پیگیری ویژه‌ای در موضوع ساماندهی پسماند در راستای حفظ محیط زیست انجام و تصمیماتی هم گرفته شد و امروز برای پیگیری دستورات رییس جمهور در این محل حضور یافته ام.

محسن منصوری با اشاره به عمق ۱۰۰ متری زباله در محل دفن زباله در منطقه سراوان رشت افزود: تاکنون ۱۲ هکتار از این منطقه ساماندهی شده و حدود چهار هکتار باقیمانده نیز به سرعت ساماندهی می‌شود و فقط منطقه کوچکی باقی می ماند که آن هم بهسازی و پاکسازی و به طور کامل رفع خواهد شد.

وی تصریح کرد: بر این اساس هم اکنون ساماندهی محل دفن زباله در سراوان رشت ۸۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

منصوری ساخت تصفیه خانه شیرابه در منطقه سراوان رشت را طرح دوم برای رفع مشکلات محل دفن زباله در این منطقه عنوان کرد و افزود: پیمانکار مستقر برای ساخت این تصفیه خانه شیرابه کارش را خوب انجام نداد در جلسه‌ای با حضور استاندار و شهردار تصمیم بر خلع ید پیمانکار گرفته شد و پیرو این امر مناقصه جدیدی برگزار شد که ظرف یک هفته پیمانکار جدید انتخاب و مستقر می شود.

معاون اجرایی رییس جمهور اضافه کرد: تصمیم سوم جایگزینی لندفیل جدید بود، جانمایی محل جدید انجام شده است.

محس منصوری تاسیس زباله سوز را اصلی ترین کار دانست و گفت : پیش از این پیمانکار برای ساخت زباله سوز فعال و مشغول به کار شد دولت هم در این رابطه تعهدی داشت و در واقع این پروژه کار مشارکتی بین دولت، شهرداری و بخش خصوصی بود که در این رابطه تا کنون حدود ۹ میلیون دلار منابع تامین و پرداخت شد و برخی از تجهیزات نیز خریداری شده است.

معاون اجرایی رئیس جمهور در ادامه گفت: فرآیند تامین مالی مشکلاتی وجود داشت که در این رابطه جلسه‌ای با حضور استاندار، مدیرعامل صندوق توسعه ملی، مدیران بانک رفاه و تجارت برگزار شد در زمینه تضامین مربوطه هم توافقی انجام و تصمیماتی گرفته شده تا دستور رئیس جمهور در موضوع مصوبات سفر در این رابطه عملیاتی شود که تا کنون بخشی عملیاتی شده فقط چند مورد باقیمانده است که با پیگیری شهردار رشت و استاندار گیلان عملیاتی و اجرایی شود.

استاندار گیلان نیز در این باره گفت: شرکت کودآلی با ۲ خط و با ظرفیت پردازش ۵۰۰ تن زباله در حال فعالیت است.

اسدالله عباسی افزود: ۲ خط شرکت ماده ۳۸ شده که با تحویل آن؛ کل زباله‌ها تبدیل به کودآلی خواهد شد و تنها برگشتی‌ها بدون مشکل زیست محیطی به محل جدید دفن زباله منتقل خواهد شد ضمن اینکه حجم ورودی به منطقه دفن زباله به ۳۵۰ تن کاهش می یابد.