تذکر نماینده تالش در مجلس :

وزارت خارجه درباره انتقال دانشجویان ایرانی از اوکراین تدبیر کند

به گزارش تالشان نیوز به نقل از خبرگزاری خانه ملت، حسن محمدیاری در نشست علنی نوبت عصر روز (شنبه ۷ اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور گفت: از رهبر معظم انقلاب تشکر می کنیم که اجازه ندادند یک عده جاهل و یا خائن توان دفاعی کشور را به حراج بگذارند و پارادایم خلع سلاح را مانند اوکراین اجرا کنند.

نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آقای رئیس ما در روزهای اخیر با توجه به اصل ۸۴ قانون اساسی که نسبت به تک تک آحاد مردم مسئولیت داریم، عده ای از دانشجویان خارج از کشور در اوکراین تماس گرفته و از وضعیت مبهم خود گلایه و اظهار نگرانی داشتند، چرا که وضعیت اقامت آنها مبهم است.

وی با اشاره به انتقال دانشجویان ایران از اوکراین مطرح کرد: برای انتقال دانشجویان به کشور با مرادی سفیر ایران در اوکراین صحبت کرده و دغدغه دانشجویان را به وی انتقال دادم، سفیر نیز قول مساعدت داد ولی امکانات لازم برای انتقال وجود ندارد. با توجه به مسئولیت های تعریف شده ای که در بند ۶ ماده ۴۵ آیین نامه داخلی و همچنین بند ۵ ماده ۲۰ پیش بینی شده، هیات رئیسه به ویژه ریاست مجلس تدابیری را برای انتقال دانشجویان بیاندشند.

محمدیاری با تذکر به وزیر بهداشت و درمان ادامه داد: با توجه به اینکه اکثریت دانشجویانی که در اوکراین مقیم هستند، رشته پزشکی می خوانند، آنها نگران این هستند که اگر به ایران بازگردند، سهمیه آنها محفوظ می ماند یا خیر؛ و آیا می توانند ادامه تحصیل دهند، از این منظر هم به وزارت امور خارجه درباره انتقال دانشجویان و همچنین درباره ادامه تحصیل دانشجویان به وزارت بهداشت و درمان تذکر می دهم. امیدوارم هیات رئیسه نیز این موضوع را پیگیری کند.