درخواست استاندار گیلان از هیات دولت

واردات برنج بر حسب میزان تولید و مصرف سالانه صورت پذیرد

استاندار گیلان در جلسه هیات دولت تاکید داشت : انتظار دارم وزارت جهادکشاورزی بعد از بررسی میزان برنج تولیدی در کشور و سپس میزان مصرف برنج سالیانه، مازاد برنج را وارد کند زیرا واردات بی رویه در سالیان گذشته شالیکاران را دچار مشکل کرد و در خصوص چای هم ابتدا باید میزان چای انباشت در کارخانجات و میزان تولید چای در کشور مشخص شده و بعد از نیاز کشور، چای را وارد کنیم.

به گزارش تالشان نیوز : نماینده عالی دولت در گیلان در جلسه هیات دولت با اشاره به کاهش حدود سه درصدی نرخ بیکاری در گیلان به نسبت میانگین کشوری گفت: با تلاش‌های انجام شده در سال ۱۴۰۱ موفق به ایجاد ۳۶ هزار شغل شدیم و در سال ۱۴۰۲ هم توانستیم ۳۵ هزار شغل ایجاد کنیم.

وی با اشاره به افزایش مشارکت اقتصادی در گیلان به نسبت میانگین کشوری بیان کرد: مشارکت اقتصادی استان نیز ۴۴.۵ درصد و بالاتر از میانگین ۴۱.۵ درصدی کشور است.

وی با بیان اینکه در حوزه بهره‌وری در گیلان اقدامات بسیار خوب و موثری انجام شده است، افزود: بر اساس آمارهای رسمی، گیلان در حوزه بهره‌وری دارای رتبه دوم کشور است.

وی با درخواست از ریاست محترم جمهوری، خواستار افزایش اختیارات استانداران در خصوص استفاده از تسهیلات تبصره ۱۸ شد و تصریح کرد: عملکرد بهتر دستگاه ها و نهادهای حمایتی از محل تبصره ۱۸ می تواند ظرفیت اشتغالزایی و توسعه را در استان ها بهتر کند از این رو از آیت الله دکتر رییسی درخواست شد اختیارات استانداران در این خصوص افزایش یابد.

استاندار یکی از مشکلات گیلان را خام فروشی محصولات استراتژیک کشاورزی از جمله بادام، چای، فندوق دانست و با تاکید بر ایجاد زنجیره های ارزش در استان ،گفت: در حوزه کشاورزی یکی از مشکلات جدی خام فروشی است و الان عموما رویکرد ما به تقویت صنایع تبدیلی کشاورزی می باشد به عنوان نمونه ایجاد صنایع فرآوری زیتون و فندق که محصولات تولیدی و خاص استان است ارزآوری و ارزش افزوده زیادی ایجاد می کند و در راستا در نمایشگاه دستاوردهای اقتصادی مذاکراتی با برخی از سرمایه‌گذاران و کشورها داشتیم.

وی با بیان اینکه به دنبال صادرات محصولات کشاورزی استان همچون برنج و چای و کیوی و فندق و زیتون هستیم، تصریح کرد: توجه صنایع تبدیلی و بسته بندی را جهت ایجاد ارزش افزوده و تکمیل زنجیره ارزش در دستور کار داریم و این یکی از اهداف تیم اقتصادی دولت در گیلان است.

وی با تاکید بر توجه به حوزه اقتصاد دریا محور با توجه به ابلاغ سیاست‌های دریایی توسط مقام معظم رهبری بیان کرد: در حوزه اقتصاد دریا محور تاکنون برای تولید خاویار پنج نقطه شناسایی شده برای احداث بندر مزرعه و شهر خاویاری که هم طرح اقتصادی ارائه شده و می توانیم عرصه ساحلی و دریایی را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم .

عباسی تقویت زنجیره ارزش را دیگر اقدام انجام شده در گیلان در راستای توسعه استان دانست و گفت: در حوزه زنجیره ارزش کارهای خوبی در سه حوزه ارزش محصولات کشاورزی، زنجیره ارزش گردشگری و نوغان دوخت و دوز و صنعت پوشاک شکل گرفته است.

وی یکی از نگرانی‌های کشاورزان را ادامه‌دار بودن مشکلات سالیان گذشته در حوزه برنج دانست و افزود: انتظار دارم وزارت جهادکشاورزی بعد از بررسی میزان برنج تولیدی در کشور و سپس میزان مصرف برنج سالیانه، مازاد برنج را وارد کند زیرا واردات بی رویه در سالیان گذشته شالیکاران را دچار مشکل کرد و در خصوص چای هم ابتدا باید میزان چای انباشت در کارخانجات و میزان تولید چای در کشور مشخص شده و بعد از نیاز کشور، چای را وارد کنیم.

استاندار با بیان اینکه بخش اعظمی از مصوبات سفر هیئت دولت به گیلان اجرایی شده است، تصریح کرد: تکمیل هشت کیلومتر آزادراه منجیل_رودبار، راه‌آهن رشت_کاسپین، احیای زرجوب و گوهر رود و ساماندهی پسماند سراوان جزو مصوبات اصلی سفر هیئت دولت به گیلان بودند که هشت کیلومتر راه‌آهن منجیل_رودبار افتتاح، راه‌آهن رشت کاسپین آماده افتتاح بوده و همچنین منشأ آلودگی زرجوب و گوهر رود شناسایی و فاضلاب زندان لاکان رشت به بهره‌برداری رسیده و مابقی دارای پیشرفت بیش از ۸۰ درصدی هستند.

وی با تاکید بر تسریع در تکمیل پروژه های نیمه تمام بیان کرد: هیچ پروژه جدیدی در گیلان تعریف نشده و اولویت تکمیل پروژه های نیمه تمام است ولی انتظار دارم برخی از وزارت‌خانه‌ها نسبت به پرداخت اعتبارات مصوبات سفر به ادارات کل خود اهتمام ویژه ورزند.