معاون دادگستری گیلان:

هزینه ساخت‌ساز روستایی برای بومیان کاهش می‌یابد

به گزارش تالشان نیوز ، احمد آقایی عصر دیروز در حاشیه بازدید از تالاب امیرکلایه و منطقه بارکوسرای رودبنه لاهیجان با اشاره به بازدید مسئولان قضایی از منطقه بارکوسرا اظهار داشت: بارکوسرا با وسعت بیش از ۴۰ هکتار منبع ذخیره آبی برای روستاییان و محل نگهداری حیوانات در فصل کشاورزی است.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گیلان با اشاره به اینکه این منطقه همچنین زیستگاه پرندگان و خزندگان و یکی از جاذبه‌های طبیعی شرق گیلان بوده و در معیشت مردم بسیار تأثیرگذار است گفت: در مورد تصرفات غیرقانونی در تالاب امیرکلایه براساس قانون تصمیم‌گیری می‌شود.

وی با بیان اینکه در مورد ساخت و ساز روستایی نیز بنیاد مسکن طبق تقاضای دستگاه قضا برای پرداخت هزینه برای روستاییان تخفیف ویژه در نظر گرفته افزود: در اجرای طرح هادی باید عدالت رعایت شده و ساخت و ساز در اراضی زراعی مردم با حفظ مالکیت و عدم تغییر بافت روستایی امکان‌پذیر باشد.

آقایی با بیان اینکه به دستور رئیس‌کل دادگستری استان گیلان حکم تخریب یک ویلا در بستر تالاب امیر کلایه که رأی آن نیز در گذشته نیز صادر شده بود به مسئولان ابلاغ شد افزود: همچنین دستور احداث مجتمع شورای حل اختلاف در بخش رودبنه نیز را صادر شد.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان نیز در این نشست به اهمیت توجه به مشکلات مردم تأکید کرد و با بیان اینکه توجه به مشکلات و دردهای مردم نشانه وارستگی انسان‌ها است اظهار داشت: کسی که درد مردم را نداشته باشد وابسته به دنیا است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی نظامی مردم‌پایه است تصریح کرد: اگر دامنه طرح هادی به تشخیص کارشناسان و متخصصان نیاز به وسیع‌تر و یا تنگ‌تر شدن داشته باشد مطمئناً دولت بر مبنای همین آراء و نظرات کارشناسی عمل خواهد کرد.

خلیلی خاطرنشان کرد: همگانی کردن عدالت، در یک دولت علوی هدف و مقصود است، لذا باید این‌گونه باشد که در عدالت عمومی مصالح همه مردم جامعه اعم از آن‌ها که به حاکمیت نزدیک‌ترند و آن‌ها که دورتر هستند در نظر گرفته شود.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با بیان اینکه سفرهای استانی دولت در راستای برقراری توسعه‌ متوازن در همه بخش‌های استان‌ها است ابراز داشت: اگر توسعه متوازن نباشد انگیزه‌ای برای روستاییان جهت ماندن و عدم مهاجرت به شهرها باقی نمی‌ماند.

وی المان‌سازی متناسب با بافت شهری و روستایی در هر منطقه را امری مهم دانسته و ضمن تأکید بر انجام آن خاطرنشان کرد: یکی از وظایف شهرداری‌ها نصب إلمان‌ها و نماد‌هایی در هر منطقه است که با سنت، فطرت و طبیعت آن منطقه سازگاری داشته باشد.