نیروگاه خورشیدی ۲۰ مگاواتی در گیلان احداث می شود

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان احداث نخستین نیروگاه خورشیدی در استان گیلان را بسیار مهم و ضروری عنوان کرد و از احداث نیروگاه ۲۰ مگاواتی خبر داد.

به گزارش تالشان نیوز به نقل از روابط عمومی برق منطقه ای گیلان، محمود دشت بزرگ گفت: سیاستها و برنامه های وزارت نیرو مبنی بر توسعه انرژیهای تجدیدپذیر بوده و بر اساس این برنامه ها، حدود ۴۵۰۰ مگاوات ظرفیت در بخش نیروگاه های خورشیدی باید در سطح کشور ایجاد شود.

وی افزود: در استان گیلان نیز یک نیروگاه خورشیدی ۲۰ مگاواتی در منطقه لوشان احداث خواهد شد. خوشبختانه برنده مناقصه احداث این نیروگاه مشخص شده و رایزنی ها با سرمایه گذار در سازمان انرژیهای تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق ایران به زودی انجام خواهد شد تا شاهد آغاز عملیات اجرایی این رویداد در استان باشیم.

مدیر عامل برق منطقه ای گیلان گفت: به منظور تسریع در اجرای طرح، هماهنگی جامع تر با منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و…، ضروری بوده تا با آغاز عملیات اجرایی، طرح به خوبی و با سرعت پیگیری و دنبال شود.

محمود دشت بزرگ در خصوص مراحل اجرایی طرح و جزییات آن گفت: صفر تا ۱۰۰ احداث نیروگاه و همچنین اتصال این نیروگاه تحت ولتاژ ۲۰ کیلوولت به پست ۶۳٫۲۰ کیلوولت لوشان و توسعه آن نیز بر عهده سرمایه گذار است.

وی افزود: برای انتقال برق تولیدی نیروگاه خورشیدی به پست لوشان، نیاز به احداث ۶ کیلومتر شبکه انتقال می باشد که اگرچه این مرحله نیز برعهده سرمایه گذار بوده، اما جهت تسهیل و تسریع در اجرای طرح، همه دستگاههای اجرایی و امکانات استان باید بسیج شوند تا طرح به نتیجه برسد و مردم استان گیلان از منافع آن بهره مند شوند.
مدیر عامل برق منطقه ای گیلان با بیان این که طرحهای نیروگاهی دیگری نیز در بخش خورشیدی پس از اتمام این طرح آغاز خواهد شد، خاطرنشان ساخت: موفقیت در این بخش، جز با تعامل سازنده و بهینه و تکریم سرمایه گذار و تسهیل گری در چالشها و مشکلات پیش روی طرح، میسر و مقدور نیست.

وی افزود: در صورت موفقیت در این طرح، شاهد استقبال بیشتر سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری در استان خواهیم بود.

رئیس هیات مدیره برق منطقه ای گیلان در انتها تاکیدکرد: با توجه به اینکه پروژه احداث نیروگاه ۲۰ مگاواتی لوشان باید قبل از اوج بار سال آتی به بهره برداری برسد، انتظار همدلی و مساعدت بیشتری از تمامی مسئولان اجرایی داریم و با توجه به محدود بودن زمان، باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم تا این طرح به نتیجه برسد و از منافع این پروژه در جهت توسعه پایدار استان نهایت استفاده