سخنگوی شورای نگهبان؛

نتایج بررسی صلاحیت ها به وزارت کشور ارسال شد | ۲۶ نماینده فعلی تایید صلاحیت نشدند

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مهلت ۵۰ روزه بررسی هیات‌های نظارت استان و هیات مرکزی نظارت بر انتخابات امروز به پایان رسید و نتایج به وزارت کشور ارسال شد.

به گزارش تالشان نیوز، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در برنامه صف اول گفت: مهلت ۵۰ روزه بررسی هیأت‌های نظارت استان و هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات امروز به پایان رسید و نتایج به وزارت کشور ارسال شد.

وی ادامه داد: سه روز فرصت اعتراض وجود دارد که افرادی که تأیید صلاحیت نشده‌اند می‌توانند اعتراض خود را ثبت کنند. بعد از آن نیز شورای نگهبان ۳۰ روز فرصت دارد که فرایند را انجام دهد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: یک میلیون و ۷۵۰ سند را در این مقطع مورد بررسی قرار دادیم و بیش از ۲۱ هزار نفر واجد شرایط ثبت نام بودند که صلاحیت آنها مورد بررسی و حدود ۱۱ هزار نفر صلاحیت آنها مورد تأیید قرار گرفت که این عدد دو برابر تأیید صلاحیت‌های در انتخابات مجلس قبل است یعنی نسبت تایید صلاحیت‌ها بیش از ۵۲ درصد بوده که این عدد دو برابر دوره گذشته از جهت تعداد است و به ازای هر کرسی ۳۸ نفر با هم رقابت خواهند کرد.

طحان نظیف با اشاره به موضوع تأیید صلاحیت گفت: ما کشوری هستیم که تعداد داوطلبان شرکت کننده در انتخابات مجلس در آن بالاست و همانگونه که گفتم به ازای هر کرسی ۳۸ نفر با هم رقابت خواهند کرد. ما مقید به قانون هستیم و این حساسیت در دوره‌های گذشته نیز وجود داشته است اما قانون جدید به کمک شورای نگهبان و هیأت‌های نظارت آمد البته به نفع داوطلبان نیز هست.

وی ادامه داد: بیش از ۲۱ هزار پرونده از واجدین شرایط در هیأت‌های نظارت مورد بررسی قرار گرفت که بیش از ۵۲ درصد واجدین شرایط تأیید صلاحیت شدند.

۲۶ نماینده فعلی تایید صلاحیت نشدند
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ۲۶ نفر از نمایندگان فعلی مجلس از میان نمایندگانی که برای شرکت در انتخابات پیش رو ثبت نام کرده‌اند تا این مرحله تایید صلاحیت نشده‌اند که این میزان نسبت به دوره قبل که ۹۰ نفر بود کاهش قابل توجه‌ای داشته است. البته این افراد هم فرصت اعتراض دارند که ممکن است در شورای نگهبان تایید صلاحیت شوند.

طحان نظیف در بخش دیگری از سخنان خود به سازوکارهای پیش بینی شده برای تبلیغات داوطلبان اشاره کرد و گفت: مهم است که افراد فرصت برابر برای ارائه برنامه‌های خود داشته باشند که با برنامه‌های پیش بینی شده و قرار است صفحاتی از سوی صدا و سیما برای این موضوع مهم قرار بگیرد.

وی تبلیغات را فرصتی برای شناخت مردم از داوطلبان دانست و گفت: تخلفات در این حوزه هم توسط دستگاه‌های مسوول مورد بررسی قرار می‌گیرند. ما یک شبکه ۳۰۰ هزار نفری ناظرین داریم که از اقشار مختلف جامعه این وظیفه مهم را انجام می‌دهند البته سامانه‌ای هم برای عموم مردم وجود دارد که از آن طریق تخلفات احتمالی را به ما گزارش کنند.