مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان تاکید کرد: به دلیل آغاز فصل مهاجرت ماهیان مولد استخوانی برای زادآوری، برداشت شن و ماسه از رودخانه های گیلان از ۱۵ اسفند ماه ۱۴۰۱ لغایت پایان فروردین ماه سال آینده ممنوع است.

به گزارش تالشان نیوز به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان، حمزه عشوری با اعلام این خبر گفت: با توجه به فرارسیدن فصل مهاجرت ماهیان به رودخانه ها و لزوم ایجاد بستر مناسب برای تخم ریزی ماهیان مولد، هرگونه برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه های استان ممنوع است.

وی افزود: تمام نیروهای یگان حفاظت محیط زیست در سراسر استان به صورت شبانه روزی و هماهنگ، پایش تمامی رودخانه ها را در دستور کار دارند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف و برداشت غیرمجاز از بستر رودخانه با متخلفان به شدت برخورد می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان یادآور شد: این عملیات از ۱۵ اسفند ماه امسال آغاز شده و تا پایان فصل مهاجرت ماهیان در ۳۱ فروردین ماه سال آینده ادامه خواهد داشت.

عشوری خاطرنشان کرد: گونه های با ارزش ماهیان از جمله ماهی سفید، ماهی کولی و ماهیان خاویاری در این فصل از سال اقدام به تخم ریزی و تولید مثل می کنند.

وی سامانه گویای ۱۵۴۰ را آماده دریافت گزارشات مردمی دانست و اضافه کرد: از تمام مردم گیلان و علاقه مندان به حفظ محیط زیست و طبیعت تقاضا داریم علاوه بر خودداری از صید در زمان تکثیر ماهیان مولد، تخلفات برداشت های غیرمجاز را به نیروهای یگان شهرستان ها و در صورت لزوم به اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان جهت پیگیری و برخورد لازم اطلاع دهند.