محیط زیست گیلان در جستجوی پلنگ ماسال

به گزارش تالشان نیوز، جنگل‌های ماسال همیشه منطقه بکر و دست نخورده‌ای برای گونه‌های مختلف جانوری بوده و در طول سال‌های گذشته همیشه شاهد حضور گونه‌های مختلف حیوانات در این منطقه بوده‌ایم. 

در چند سال گذشته خرس قهوه‌ای در این منطقه رویت شده بود و بارها عقاب و شاهین و پرندگان وحشی در این منطقه مداوا و رهاسازی شده بودند. 

اما چند روزی است اهالی یکی از روستاهای بخش شاندرمن ماسال خبر از حضور پلنگ در این روستا می‌دهند، پلنگی که فعلا به کسی آسیب نزده اما می‌تواند بسیار خطر آفرین باشد. 

از دو ماه پیش یکی از اهالی روستای چاله سرای بخش شاندرمن شهرستان ماسال خبر از رویت پلنگ در این منطقه داده بود اما هیچ گونه آثار دیگری از این حیوان رویت نشد تا اینکه در روز گذشته چند نفر از اهالی این روستا مجددا پلنگ شاندرمنی را مشاهده می‌کنند و به سرعت اداره محیط زیست را در جریان این موضوع قرار می‌دهند. 

به گفته شاهدین عینی پلنگ مذکور آرام و سالم بود و علایم خشم و یا زخمی بودن در آن مشاهده نمی‌شد و با دیدن انسان از محل دور می‌شد. 

به گفته مامورین اداره محیط زیست حاضر در منطقه، پهن تازه که در محل رویت پلنگ مشاهده می‌شد جهت آزمایش به اداره کل محیط زیست استان گیلان منتقل شد و صحت رویت پلنگ در این منطقه تایید شد. 

از صبح امروز گروه‌های مختلف ماموران محیط زیست در منطقه ییلاقی روستای چاله سرا بخش شاندرمن شهرستان ماسال درحال گشت زنی هستند تا بتوانند این حیوان را زنده گیری کرده و به زیستگاه اصلی خود برگردانند تا هم خودش در امنیت باشد و هم امنیت مردم را به خطر نیندازد.