رقابت تهران- دوحه برای صدور گاز به اروپا/ از ترکیه به اروپا می‌رویم یا از سوریه؟

تالشان نیوز ؛ صباح زنگنه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره برنامه‌هایی که قطر برای صادرات گاز به اروپا تدوین کرده و امکان همکاری ایران با این کشور اظهار داشت: قطر محدودیت سرمایه‌گذاری ندارد، بنابراین می‌تواند سرمایه جذب کرده و تکنولوژی جدید مورد نیاز را بکار بگیرد، اما مشکل این کشور ارتباط زمینی و دریایی مناسب است. البته باتوجه به اینکه سایت ال‌ان‌جی دارد، از طریق کشتی می‌تواند گاز ارسال و بخشی از نیاز کشورهای اروپایی را تامین کند اما این نوع صادرات هم محدودیت حمل و نقل دریایی و تردد با تانکرهای پرهزینه را دارد. 

وی افزود: اگر محدودیت و تحریم ایران از نظر جذب سرمایه و تکنولوژی برطرف شود ما می‌توانیم نقش بزرگتری را ایفا کنیم، اما بحث صادرات گاز استراتژیک است و محاسبات آن در استراتژی بازار انرژی جهان حساس و از نظر سیاسی پرریسک است. بعبارتی همانگونه که نوعی رقابت کاهنده و منفی ایجاد می‌کند، یک نوع رقابت سازنده و مکمل هم ایجاد می‌شود، بنابراین کشورهای تولیدکننده گاز باید به توافق و هماهنگی در صادرات گاز به بازارهای مصرف برسند. 

این کارشناس بین‌الملل حوزه انرژی با بیان اینکه بهترین نوع صادرات گاز از لحاظ لجستیک صادرات از طریق خط لوله است، گفت: ایران به ترکیه خطوط لوله دارد که می‌تواند تا اروپا برود، یعنی این زمینه وجود دارد که که از ظرفیت خالی این خط برای صادرات گاز به اروپا استفاده کنیم، حتی امکان ایجاد خطوط تکمیلی هم وجود دارد. علاوه بر این اگر امکان ایجاد ثبات و همکاری بین ایران، عراق، سوریه و لبنان فراهم شود از مسیر خطوط لوله مستقیم می‌توانیم به دریای مدیترانه و اروپا برسیم. طبعا در این حالت صادرات به اروپا با رقابت تنگاتنگ و عدم رضایت روسیه مواجه می‌شویم.

وی یادآور شد: اکنون هم در اروپا و هم کشورهای آسیای دور و شرق این قاره نیاز به گاز زیاد است، به طوری که مصارف گاز را به سمت ال‌ان‌جی می‌برند و این بهترین فرصت برای ایران است که چشم‌انداز گازی خود را تعریف کند تا عقب نماند.