دادستان مرکز گیلان خبر داد :

دستگیری ۴۰ نفر دلال و کارچاق کن در گیلان

به گزارش تالشان نیوز و به نقل از روابط عمومی دادگستری گیلان، سید مهدی فلاح میری، از شناسایی و دستگیری ۴۰ نفر کارچاق کن و دلال در سال ۱۴۰۰ خبر داد و اظهار کرد: یکی از آسیب هایی که بدبینی را نسبت به دستگاه قضایی و سایر سازمان های تابعه برجسته می کند حضور افراد دلال و کارچاق کن است، زیرا این اشخاص با ادعای اعمال نفوذ در دستگاه ها و مسئولان، از مردم اخاذی می کنند.

وی با بیان اینکه علی رغم هشدارهایی که مکررا در رسانه ها در خصوص این افراد داده شده است هنوز هم برخی مردم فریب ادعاهای دروغین کلاهبرداران را می خورند افزود: در سال ۱۴۰۰ در مجموعه نظارتی دستگاه قضایی تعداد ۴۰ نفر از افرادی که ادعای اعمال نفوذ داشته و مبالغ هنگفتی را از طرفین پرونده به همین شیوه اخاذی کرده اند دستگیر شدند.

دادستان مرکز گیلان خاطرنشان کرد: در دادگستری استان گیلان دو مرجع نظارتی حفاظت اطلاعات و واحد نظارت و ارزشیابی قضات به طور شبانه روزی اخبار واصله از مردم درخصوص این افراد را رصد کرده و در اغلب موارد مستندات را به دادسرای استان اعلام می نمایند و از ۴۰ نفر که در سال جاری دستگیر شده اند اکثریت آن ها به حبس محکوم و ۱۶ نفر جهت تحمل کیفر در زندان به سر می برند.

وی با اشاره به اینکه مردم باید هشیار بوده و فریب چنین ادعاهایی را نخورند تصریح کرد: در مواردی دیده شده است که افراد دلال از طرفین پرونده درخواست ارز یا اموال غیر منقول کرده و آنان نیز فریب خورده و چنین خواسته هایی را فراهم نموده اند.

فلاح میری در ادامه یادآور شد: برخی افراد مرتبط با دستگاه قضایی مانند وکلا و کارشناسان نیز برای جلب اعتماد چنین افرادی مرتکب جرم شده و اسناد دولتی مانند دادنامه و آراء قضایی را جعل نموده اند که منجر به دستگیری آنان شده است.

وی از مردم خواست تا در موضوعات حقوقی و قضایی از افراد دارای دانش حقوق مکفی بهره گیرند و فریب دلالان که با عناوینی جعلی مانند قاضی دیوان یا دادگستری و یا سایر افراد که ادعای خلاف مبنی بر ارتباط با مسئولان قضایی را دارند، نخورند.