خارج کردن قاشق غذاخوری از معده بیمار گیلانی بدون عمل جراحی

یک تیم درمانی فوق تخصصی گوارش و کبد در رشت توانست بدون عمل جراحی و آسیب به دستگاه گوارش و تنفسی، قاشق ۱۸ سانتی‌متری را از معده بیمار ۴۲ ساله، خارج کند.

به گزارش تالشان نیوز ، پزشکان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در رخدادی نادر توانستند با مهارت خاص و بدون عمل جراحی، یک قاشق فلزی ۱۸ سانتی‌متری را از معده بیماری، خارج کنند.

عصر روز دوشنبه ۳۰ بهمن‌ماه سال جاری بود که مردی ۴۲ساله با این شکایت که قاشق فلزی غذاخوری را قورت داده، به مرکز آموزشی درمانی رازی رشت مراجعه کرد و با تشخیص وجود جسم خارجی در دستگاه گوارش، بستری شد.

دکتر افشین شفقی فوق تخصص گوارش و کبد و مسئول تیم درمان این بیمار در جمع خبرنگاران با تشریح اقدامات درمانی، اظهار کرد: خروج این قاشق با کمک آندوسکوپی با موفقیت و در زمان کوتاهی، انجام شد.

به گفته این استاد دانشگاه علوم پزشکی گیلان، طول قاشق فلزی خارج‌شده از معده این بیمار، ۱۸ سانتی‌متر بود که به دیواره معده فشار وارد می‌کرد.

دکتر شفقی همچنین به شیوه‌های خاص به کار گرفته‌شده در خارج کردن قاشق از معده این بیمار نیز اشاره کرد و گفت: این جسم خارجی چون طول بلندی داشت و فلزی سخت و انعطاف‌ناپذیر بود، خروجش از حلق به‌راحتی امکان‌پذیر نبود و با مانورهای خاص و با تغییر وضعیت دادن بیمار، خارج شد.

نکته قابل‌توجه در این شیوه درمانی و نادر اینکه دکتر شفقی فوق تخصص گوارش و کبد، دکتر مسیحی‌پور و دکتر الماسی تیم بیهوشی مجرب و محسن‌پور دستیار پرستاری که یک تیم ورزیده و آموزش‌دیده در مرکز آموزشی درمانی رازی هستند، بدون آسیب واردکردن به دستگاه گوارش یا مجاری هوایی و همچنین بدون انجام عمل جراحی روی شکم بیمار، قاشق را از معده خارج کرده‌اند.

بنا بر گفته پزشک معالج، در حال حاضر حال عمومی بیمار خوب است و خارج کردن قاشق در بیمار عارضه‌ای نداده و به‌زودی مرخص می‌شود.
به گزارش فارس، خارج کردن جسم خارجی نظیر قاشق پیش‌تر تنها با عمل جراحی میسر بود و تاکنون گزارشی معدودی از خروج جسم خارجی با این ابعاد و مشخصات از معده بیمار گزارش شده است.