شهردار رشت در جلسه علنی شورا؛

بسته های پیشنهادی شهر رشت به سفیر ایران در روسیه تحویل داده شد

شهردار رشت گفت: در سفر به روسیه در دیدار هایی که انجام شد تصمیم گرفتیم در راستای خواهر خواندگی ما بین دو شهر رشت و آستراخان اقدامات عملیاتی فراوانی انجام شود و البته آستراخان با چند شهر دیگر ایران نیز خواهر خواندگی دارد و می توانیم مراودات سرمایه گذاران را از این طریق بیشتر پیگیری کنیم.

به گزارش تالشان نیوز ، رحیم شوقی شهردار رشت با حضور در یکصد و دوازدهمین جلسه علنی شورا با اشاره به اینکه روسیه ۱۴۵ میلیون نفر جمعیت دارد اظهار کرد: ۱۶۰ گروه قومیتی در روسیه زندگی می کنند و ۸۳ فدرال دارد که برخی از آن ها از جمله داغستان رئیس جمهور و نخست وزیر دارد.

رحیم شوقی با بیان اینکه گیلان به عنوان استان معین کشور ارتباط با روسیه انتخاب شده است افزود: جلسات متعددی با شهرداران و اعضای شورای سه شهر از کشور روسیه برگزار شد و پس از حضور در فرودگاه از نمایشگاه توانمندی‌های های روسیه بازدید کردیم و این نمایشگاه توسط شخص پوتین رئیس جمهور کشور روسیه انجام شده بود.

وی با تاکید به اینکه در این سفر از ظرفیت های مختلف تجاری، اقتصادی، گردشگری و حمل و نقل روسیه بازدید شد تصریح کرد: گیلان به عنوان نهمین استانی بود که از ایران برای سفر به این کشور اعزام شده بود و مدیران روسی اعلام کردند که با توجه به همجواری گیلان و روسیه انتظار داشتیم گیلان زودتر به روسیه اعزام شوند.

شهردار رشت با اشاره به اینکه روس ها تمایل دارند که ایرانیان جای خالی سرمایه گذاران اروپایی را در روسیه بگیرند، بیان کرد: بسته های پیشنهادی شهر رشت به سفیر ایران در روسیه نیز تحویل داده شد و متاسفانه عدم شناخت از ظرفیت بازار دو طرف موجب شده بود که طی سال‌های گذشته نتوانیم سهم خوبی از بازار روسیه را در اختیار بگیریم.

شوقی با بیان اینکه بهمراه ریاست شورای رشت از وضعیت حمل و نقل زمینی مسکو بازدید کردیم افزود: متروی روسیه بی نظیر است و همچنین در نشست هایی که انجام شد در حوزه های صنعت، گردشگری و ترانزیت نیز تبادل نظر شد.

وی به مجوزی پیرامون بهره برداری از دوربین منازل شهروندان در روسیه اشاره کرد و‌گفت: شهرهایی که تحت بازدید قرار گرفت تحت پوشش فیبر نوری بودند و نکته جالبی که در این سفر دیدیم برقراری تماس شهروندان بابت مباحث مختلف بود.

شهردار رشت با اشاره به اینکه در دیدارهایی که با اعضای شورا و شهردار آستراخان روسیه داشتیم نیز مباحث مختلفی بررسی شد بیان کرد: کنسولگری ایران در شهر آستراخان و مسکو قرار دارد و تجار ایرانی فراوانی در شهر آستراخان مشغول فعالیت هستند.

شوقی با بیان اینکه حدود ده سال از خواهر خواندگی رشت و آستراخان سپری شده است افزود: در این دیدار تصمیم گرفته شد که در راستای خواهر خواندگی اقدامات عملیاتی فراوانی انجام شود و البته آستراخان با چند شهر دیگر ایران نیز خواهر خواندگی دارد و می توانیم مراودات سرمایه گذاران را از این طریق بیشتر پیگیری کنیم.

وی به ساخت کشتی کروز در روسیه اشاره کرد و گفت: می توانیم از ظرفیت حمل و نقل آبی به منظور جذب و اعزام توریست به روسیه و بالعکس استفاده کنیم و امیدواریم از مباحث خواهر خواندگی خروجی مشخصی بگیریم و بحث شهر رشت خلاق خوراک یونسکو برای آستراخان بسیار جذاب بود.

شهردار رشت با اشاره به انجام سفر به شهر داغستان روسیه بیان کرد: این شهر بزرگتر از استراخان است و شهردار این شهر پیشنهاد داد تا روی یکسری از مباحث مشترک از جمله خواهر خواندگی کار کنیم.