در نشست مدیرکل حراست سازمان حفاظت محیط زیست کشور در گیلان مطرح شد؛

برای طرح‌های حفاظتی نقشه راه تعبیه نشده است | فساد اخلاقی و مالی را هیچگونه بر نمی تابیم

به گزارش تالشان نیوز، نشست مدیرکل حراست، مسئول بازرسی، ارزیابی عملکرد، رسیدگی به شکایات و مشاور سازمان حفاظت محیط زیست کشور با همکاران این مجموعه برگزار شد.

در ابتدای این گردهمایی مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان مباحثی را در خصوص معضلات و مشکلات پیش روی محیط زیست استان مطرح کرد و خواستار مرتفع نمودن این مسائل شد.

رضا زمانی با تشریح مواردی چون‌ عدم توزیع مناسب پاسگاه‌ها، عدم دارا بودن ایستگاه اطفا حریق در مناطق گفت: این دست مسایل و نبود اعتبارات کافی در انجام امور محوله، حفاظت محیط زیست گیلان را در رسیدن به اهداف سازمانی با مشکل مواجه می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به اینکه برای طرح‌های حفاظتی نقشه راه تعبیه نشده است، گفت‌: عدم نقشه‌ای منسجم برای پروژه‌های زیست محیطی این اداره را با مشکل مواجه کرده است.

وی با تاکید بر دو معضل اصلی پسماند و فاضلاب در گیلان هم اذعان داشت: همه این عوامل تهدید علیه بهداشت عمومی تلقی شده و باید راهکار و تدابیر موثری در حل آن‌ها اتخاذ کرد.

در ادامه رضا فرخی، مسئول بازرسی، ارزیابی عملکرد، رسیدگی به شکایات و مشاور سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز گیلان را استانی دارای اکولوژیک با حساسیت بسیار بالا و شکننده عنوان کرد و گفت: حقایق محیط زیستی امروزه بسیار نگران کننده است.

وی خشکسالی، وجود ریزگردها در هوا، کم شدن کیفیت آب‌های زیر زمینی و فرسایش خاک را از عوامل تهدید کننده محیط زیست برشمرد و گفت: همه اینها عواملی است که می‌بایست با جدیت بیشتر در راستای حفاظت از محیط زیست بکوشیم.

فرخی گفت: از آنجا که قطار توسعه کشور باید توسط محیط زیست هدایت شود ادامه داد: بازیدهای میدانی از موارد نگران کننده چون تالاب انزلی و اقدامات به موقع در جلوگیری از تسریع در خشک شدن تالاب انزلی و مواردی از این دست می‌تواند رهنمودی برای بهبود اوضاع محیط زیست کشور تلقی شود.

وی در ادامه در خصوص تعامل با همکاران گفت: حکمرانی خوب نیازمند صیانت دقیق است و در بیان مسایل می‌بایست حقایق مطرح شده و صیانت از آبروی همکاران و حفظ‌شان و کرامت انسانی در اولویت کاری ما قرار بگیرد.

مسئول بازرسی، ارزیابی عملکرد، رسیدگی به شکایات هدف اصلی بازرسی و رسیدگی به شکایات را باز کردن گره از مشکلات همکاران عنوان کرد.

فرخی همچنین تصریح کرد: فساد اخلاقی و مالی را هیچگونه بر نمی تابیم و با متخلفان برخورد قاطع و قانونی خواهدشد.

در ادامه این نشست‌ مسعود زاد علی بنام، مدیرکل حراست سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه خط قرمز حراست، تخلف است و به هیچ وجه قابل اغماض نیست، گفت: اگر در وظایفی که بر عهده ما گذاشته شده نظارت نباشد احتمال بر تخلف و خطا زیاد است و اگر در حوزه حراست نظارت‌ها بیشتر شود بروز خطا کمتراتفاق خواهد افتاد.

وی با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص مقوله محیط زیست، خاطرنشان کرد: ما وظیفه داریم گلوگاه‌های فسادخیز را شناسایی کرده و با خاطیانی که به محیط زیست آسیب جدی میزنند به شدت برخورد کنیم.

زاد علی بنام گفت: وظیفه‌ای که ما در حوزه محیط زیست بر عهده داریم کمتر از دفاع مقدس نیست و ما در قبال کارهایی که انجام میدهیم نسبت به پروردگار و نسل آینده باید پاسخگو باشیم.

وی نقش روابط عمومی‌ها را نیز در تنویر افکار عمومی پررنگ تلقی کرد و گفت: باید برای مردم ذائقه‌سازی کنیم تا فرهنگ حفاظت و صیانت از محیط زیست در اذهان نهادینه شود.