طعنه روزنامه جمهوری اسلامی به رئیسی:

با عملکرد مسئولین ، دشمن از هر اقدامی برای منزوی کردن ایران بی نیاز است/ فقط یکطرفه سخنرانی می کنید

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:رئیس‌ جمهور روز پنجشنبه هفتم دیماه جاری در اجلاس سالانه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای شهرها، ارائه آماری از وضعیت اقتصادی کشور و «شناسائی مؤدیان مالیاتی جدید بیش از مجموع تعداد مالیات‌ دهندگان در گذشته» ارائه کرد.

به گزارش تالشان نیوز او گفت: «ما مبتنی بر اصول و مبانی انقلاب اسلامی توانستیم با پیوستن به پیمان‌ها و ائتلاف‌های بزرگ جهانی نظیر شانگهای، بریکس و اوراسیا و اتصال اقتصاد کشور به زیرساخت‌های اقتصادی کشورهای عضو این پیمان‌ها پروژه انزوای کشور را به شکست بکشانیم و با غلبه بر بسیاری از کمبودها، کاستی‌ها و نارضایتی‌ها دشمن را در ناامیدسازی مردم نیز ناکام بگذاریم.»
اصل تلاش برای به شکست کشاندن طرح انزوای کشور که از اهداف دشمنان است، بسیار ارزشمند و مطلوب است ولی راه به شکست کشاندن این هدف شرورانه دشمنان اینست که نتیجه و فایده اقدامات دولت در سفره‌ها و معنویت مردم ظاهر شود. متأسفانه پیوستن به ائتلاف‌هائی مثل شانگهای، بریکس و اوراسیا نه‌تنها فایده‌ای برای سفره‌های مردم نداشت و معنویت زندگی مردم را افزایش نداد بلکه در سال‌های اخیر سفره‌ها هر روز کوچک‌تر شدند و فاصله مردم از معنویت و حتی دین بیشتر شده است.

آقای رئیسی باید به این واقعیت توجه کند که سخنرانی‌های یکطرفه در مجامعی که افراد حاضر در آن مجال سخن گفتن و ایرادها و اشکال‌ها را مطرح کردن ندارند، یک اقدام شعاری و نوعی تبلیغات انتخاباتی است. اگر در همان سخنرانی قم به حاضران فرصت می‌دادید، به شما می‌گفتند مردم این شعارها را قبول ندارند و کمرشان زیر بار فشارهای اقتصادی خم شده است.
مخاطبان این سخنرانی‌ها خوب می‌دانند که پیوستن به ائتلاف‌های شانگهای، بریکس و اوراسیا مثل افتتاح طرح‌های نیمه‌تمام دولت‌های قبلی است که حدود ۷۰- ۸۰ درصد کارهایش قبل از این دولت انجام شده بودند و حالا این دولت به جای آنکه در زمان افتتاح آنها از قبلی‌ها تشکر کند که زحمت طراحی، بنیان نهادن و پیشبرد قسمت عمده طرح‌ها را کشیدند و زمینه را برای بهره‌برداری فراهم کردند، آنها را نکوهش می‌کند و همه چیز را به نام خود تمام می‌کند.

اخلاق اسلامی و جوانمردی ایجاب می‌کند دولتمردان از زحمات تمام کسانی که سهمی در پیشرفت کشور داشتند تشکر کنند و هر اقدام مفیدی را به حساب مردم و تلاش‌های جمعی کارگزاران نظام بگذارند و حساب خود را از حساب دیگران جدا نکنند.

درخصوص آمارهائی که آقای رئیس‌ جمهور از وضعیت اقتصادی داده و معمولاً می‌دهد لااقل خود ایشان به آماری که همزمان با همین سخنرانی قم، مرکز آمار از داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده داد توجه می‌کرد. مرکز آمار که یک مؤسسه رسمی دولتی است اعلام کرده «تا آذر ۱۴۰۲ تورم سالیانه با عبور از ۴۴ درصد به بالاترین سطح خود طی ۱۰ سال گذشته رسیده و تورم‌ ماهانه نیز با ثبت رقم ۲٫۹ درصد طی ۸ ماه گذشته، رکورد زده است.» این آمار رسمی با سخنان رئیس‌ جمهور در تضاد کامل است.

در مورد مالیات، توجه آقای رئیسی را به این نکته بسیار مهم جلب می‌کنیم که اخذ مالیات و افزایش آن مخصوص جامعه مرفه است. در جامعه‌ای که ۷۰ درصد مردم آن یارانه‌بگیر یا مستمری‌بگیر هستند اصولاً مالیات راه ندارد. علاوه بر این، کشوری که نفت سرشار دارد نباید از اقشار عادی جامعه که بیش از ۹۰ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند مالیات بگیرد.

اگر در فروش نفت مشکل دارید مربوط به سیاست بین‌المللی‌تان است که باید آن را تغییر دهید تا بتوانید نفت بفروشید، تجارت کنید و مبادلات بانکی بین‌المللی داشته باشید و مجبور نشوید مالیات را چند برابر کنید، مالیات‌ دهندگان را به بیش از مجموع مالیات‌ دهندگان گذشته افزایش دهید و هر روز نرخ خدمات را بالا ببرید. کم کردن بار مالیاتی مردم هنر است نه افزایش آن. شما در تبلیغات انتخاباتی‌تان گفته بودید طرفدار اینترنت رایگان هستید و حالا دولت خودتان تعرفه اینترنت را رسماً ۳۰ درصد ولی عملاً در مواردی با تردستی اپراتورها تا حدود ۱۰۰ درصد افزایش داده است!

آقای رئیس ‌جمهور! بدون تعارف و کاملاً خیرخواهانه می‌گوئیم درست است که دشمن برای به انزوا کشاندن کشور تلاش می‌کند ولی متأسفانه عملکرد مسئولین ما بگونه‌ایست که دشمن را از هر اقدامی در این زمینه بی‌نیاز کرده است. عامل انزوا در داخل و خارج، عملکرد مسئولین است نه چیز دیگر.