استقبال با شکوه ۱۵ هزار نفری شهروندان از این اجتماع بزرگ، نشان دهنده آن است که می‌توان از ظرفیت پیاده راه فرهنگی رشت برای اقدامات تاثیر گذار فرهنگی استفاده کرد.

به گزارش تالشان نیوز محمدحسین واثق کارگرنیا ظهر روز شنبه ۱۸ تیرماه ۱۴۰۲ در نود و یکمین جلسه علنی شورا در ساختمان جلسات شورای رشت با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر ایران اسلامی اظهار کرد: صبح امروز خبر شهادت ۲ تن از جان برکفان نیروی انتظامی در مقابله با اشرار موجب حزن و اندوه شد و امیدواریم روح این شهدای گرانقدر با سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) محشور شود.

وی با تبریک عید سعید غدیر خم، عید امامت و ولایت افزود: غدیر یک تفکر و نشانه و رمزی از نبوت و نقطه تلاقی کاروان رسالت و امامت است.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با قدردانی از عملکرد شهرداری رشت پیرامون برگزاری جشن بزرگ غدیر گفت: این جشن بزرگ با حضور و همراهی دیگر دستگاه‌ها از جمله فرمانداری، سپاه، مواکب و هیئت‌های مذهبی رشت برگزار شد و استقبال با شکوه ۱۵ هزار نفری شهروندان از این اجتماع بزرگ، نشان دهنده آن است که می‌توان از ظرفیت پیاده راه فرهنگی رشت برای اقدامات تاثیر گذار فرهنگی استفاده کرد.

کارگرنیا با تبریک پیشاپیش میلاد با سعادت امام موسی کاظم (ع) بیان کرد: ۲۱ تیر ماه به نام روز عفاف و حجاب نامگذاری شده و حجاب مختص دین اسلام نیست و در ادیان مختلف به آن اشاره شده است.

وی با اشاره به اینکه طی سالهای اخیر دشمنان ایران اسلامی در تلاشند تا با ترویج فرهنگ برهنگی، حیا و عفاف را از زن مسلمان ایرانی بگیرند، تصریح کرد: نقش دستگاه‌های متولی در موضوعات فرهنگی و عفاف و حجاب بسیار مهم است و انتظار می‌رود با ایجاد و گسترش بسترهای مناسب، با تحرکات شوم در این زمینه مقابله شده و با ارائه راهکارها و برنامه‌های فرهنگی مناسب، نسل نوجوان و جوان از آسیب‌های دشمنان در امان بمانند.

انعقاد قرارداد جمع آوری پسماند خشک در رشت

شهردار رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه موضوع پسماند همواره دغدغه منتخبین مردم رشت در شورا است، اظهار کرد: فراخوانی به منظور رفع مشکل پسماند خشک انجام شد و چندین شرکت در این فراخوان شرکت کردند و قرارداد همکاری با شرکت منتخب انجام شد و این هفته کار را در سطح شهر خواهیم دید.

رحیم شوقی با بیان اینکه از اعضای شورا تقاضا دارم تا با تبلیغاتی که این شرکت‌ها در سطح شهر انجام می‌دهند به بازده مطلوب برسند، افزود: امیدوارم به زودی با اقدامات فرهنگی گسترده تلاش می‌کنیم تا خانواده‌ها را نسبت به انجام تفکیک زباله از مبدا ترغیب کنیم.

برگزاری ضیافت یک کیلومتری عید غدیر خم در پیاده راه رشت یک عملکرد ماندگار فرهنگی بود

عضو شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به برگزاری جشن بزرگ غدیر در پیاده راه فرهنگی رشت اظهار کرد: برگزاری ضیافت یک کیلومتری عید غدیر خم در پیاده راه یک عملکرد ماندگار و زیبای فرهنگی برای رشت بود.

علیرضا تاج شهرستانی با بیان اینکه این همایش بزرگ مردمی به همت سازمان فرهنگی اجتماعی، شهرداری منطقه دو شهرداری رشت، کانون جوانان رضوی، بنیاد بین المللی غدیر و مسؤولان شهری امسال به شکلی منظم، گسترده و صحیح برگزار شد، افزود: هدف از برگزاری جشن‌های ملی و مذهبی، ایجاد روحیه نشاط شهروندی، پایبندی به باورهای دینی و نمودی از فرهنگ اصیل شهر رشت است و نظم و هماهنگی در اجرای این مراسم قابل رویت بود.

وی با تاکید به اینکه بدیهی است بدون زیرساخت‌های مبتنی بر نظم و انضباط نمیتوان ادعا به داشتن یک شهر با فرهنگ داشت، تصریح کرد: در روزهای اخیر به نمایندگی از اعضای شورا در دومین مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون فرهنگی مراکز استان کشور در تبریز شرکت داشتم و مسؤولان دیگر استان‌های کشور، دید مثبت و کلانی به جایگاه شهر رشت در عرصه فرهنگ دارند و ما نیز باید تلاش کنیم با عملکردهای درست و شاخص این بستر فرهنگی ایجاد شده را ارتقاء دهیم.

به گفته تاج شهرستانی، در دومین مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های فرهنگی کلان‌شهرهای کشور، مقرر شد دبیرخانه مجمع رؤسای کمیسیون‌های فرهنگی کشور به شکل جداگانه از دبیرخانه شهرهای حماسه ساز در تهران راه اندازی شود.

عضو شورای شهر رشت با بیان اینکه مصوبات این دبیرخانه جهت تایید نهایی به شورای عالی استانها ارسال می‌شود، گفت: هدف از برگزاری مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون فرهنگی کشور تبادل نظر به منظور دستیابی به عرصه‌های فرهنگی خلاقانه و شهروند محور است و امیدواریم این تعاملات خروجی‌هایی در جهت ایجاد رفاه اجتماعی و رونق اقتصادی برای شهروندان کلانشهرهای کشور در پی داشته باشد.

موافق شورا با لوایح کمک مالی

در این جلسه لایحه کمک مالی به دو پیرغلام اهل بیت به مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.

لایحه دیگر کمک مالی به هیات رهروان کربلای رشت به مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال مورد بررسی قرار گرفت که شورا با این لایحه موافقت کرد.

همچنین لایحه کمک مالی به هیات فرهنگی تبلیغی ریحانه الرسول رشت برای ترویج عفاف و حجاب به مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال موافقت شد.

با لایحه کمک مالی به گروه جهادی شهدا به منظور ترمیم سه باب منزل مسکونی مناطق محروم به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان موافقت شد.