رئیس شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه آلودگی رودخانه‌های رشت زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: آب و فاضلاب گیلان از نحوه هزینه کرد از محل تبصره سه هر ۶ ماه یک بار به شورا گزارش دهد.

به گزارش تالشان نیوز : هشتاد و نهمین جلسه علنی شورا در ساختمان جلسات شورای رشت برگزار شد و رئیس شورای اسلامي شهر رشت با مخاطب قرار دادن مدیر عامل آب و فاضلاب گیلان که در جلسه شورای رشت حضور پیدا کرده بود تصریح کرد: رودخانه های رشت زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده اند و متاسفانه به واسطه سرریز شدن بسیاری از فضولات ، دو رودخانه رشت به شدت آلوده شده و عمده ترین کاری که باید برای نجات این دو رودخانه انجام شود جلوگیری از سرازیر شدن فاضلاب های صنعتی و سنتی به داخل آن است.

کارگرنیا به اختصاص اعتبار سفر ریاست جمهوری به گیلان به منظور ساماندهی فاضلاب اشاره کرد و گفت : پروژه ای که اخیرا کلنگ آن به زمین خورد، موجب ساماندهی بخش عظیمی از فاضلاب رشت می شود، ولی برای حل کامل مشکل آلودگی رودخانه‌ها و همچنین ساماندهی فاضلاب شهر نیاز به اجرایی شدن توافقنامه آبفا با قرارگاه خاتم الانبیا برابر بودجه اختصاصی سفر و تسریع در اقدامات است.

وی به دغدغه شهروندان رشت پیرامون وضعیت فاضلاب این شهر اشاره کرد و گفت: عدم خدمات رسانی مطلوب به برخی از نقاط حاشیه ای شهر در حوزه فاضلاب موجب گلایه شهروندان شده است و متاسفانه برخی از مشکلات نیز به واسطه عدم مدیریت یکپارچه شهری ایجاد می شود.

رئیس شورای اسلامي شهر رشت با اشاره به تبصره سه بیان کرد: شورای اسلامی شهر رشت تمام تلاش خود را به منظور همراهی با آب و فاضلاب گیلان و با هدف رفع مشکلات فاضلاب رشت به کار گرفته است و با تصویب تبصره سه توسط شورا تلاش شده است تا حتی اعتبارات مالی نیز به مجموعه آب و فاضلاب تزریق شود.

کارگرنیا با بیان اینکه آب و فاضلاب گیلان گزارشی از نحوه هزینه کرد این مجموعه از محل تبصره سه در اختیار شورا قرار دهد گفت: آب و فاضلاب گیلان بر اساس توافقات انجام شده باید هر ۶ ماه یک بارگزارشی از نحوه هزینه کردهای انجام شده از محل تبصره سه را در اختیار شورا قرار دهد.

خبر خوب صدور مجوز احداث هتل ۲۲ طبقه در خیابان پرستار رشت

رئیس شورای شهر رشت با قدردانی از شهردار، مجموعه همکاران شهرداری و روابط عمومی شهرداری رشت بابت برگزاری دومین سالانه رشت شهر خلاق خوراک شناسی یونسکو اظهار کرد: پیش از برگزاری این مراسم به واسطه عدم اطلاع رسانی مناسب روابط عمومی شهرداری رشت به شورا پیرامون برگزاری دوسالانه رشت شهر خلاق گلایه هایی مطرح شد و بنده و دیگر همکاران شورایی تا روز چهارشنبه اطلاع کافی نداشتیم که برنامه این دو سالانه چه ساعتی برگزار می شود و به چه ترتیب اجرا میگردد.

کارگرنیا به برگزاری کارگاه علمی تخصصی هم آفرینی شهرهای خلاق ایران و نشست نقش رسانه ها در برند سازی شهری با حضور مدیران خانه مطبوعات استان و کشور که با حضور مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه های وزارت ارشاد برگزار شد اشاره کرد و گفت: این کارگاه با حضور اساتید و چهره های علمی دانشگاه گیلان برگزار شد و همچنین نشست با رسانه ها نیز با حضور مدیران مطبوعات کشور و وزارت ارشاد انجام گرفت و نخستین دبیرخانه شهر های خلاق ایران نیز برای نخستین بار در شهر رشت افتتاح شد.

وی با بیان اینکه در مجموع سطح برنامه ها در این دو روز خوب بود تصریح کرد: برابر پیشنهاد همکاران کارگروهی در این رابطه تشکیل شود و با بررسی نقاط ضعف و قوت نقایص برطرف و نقاط مثبت تقویت شود.

رئیس شورای اسلامي شهر رشت با اشاره به خبر خوش مدیر کل میراث فرهنگي ، صنایع دستی و گردشگری گیلان اشاره کرد و گفت: در جریان برگزاری مراسم دو سالانه رشت شهر خلاق خوراک ایران ، ولی جهانی مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستي و گردشگری گیلان از موافقت این اداره کل با صدور مجوز احداث هتل ۲۲ طبقه در خیابان پرستار رشت خبر داد و پس از سالها انتظار این مهم بالاخره محقق شد.

کارگرنیا با بیان اينکه شهردار رشت پیگیر تسریع بخشیدن به روند احداث هتل ۲۲ طبقه در رشت است گفت: ان شاا این مهم با ارتباطاتی که شهردار رشت دارند، مجوزهای لازم را نیز از سایر دستگاه ها اخذ کنند و هر چه سریع تر کلنگ اجرایی احداث آن به زمین بخورد.

ارائه برنامه با هدف رفع مشکل پل های عابر پیاده رشت

وی با اشاره به وضعیت پل های عابر پیاده مکانیزه در رشت با مخاطب قرار دادن شهردار رشت بیان کرد: متاسفانه مدتهاست که وضعیت این پل ها از شرایط مناسبی برخوردار نیستند و شهروندان از این بابت گلایه مند هستند و انتظار داریم تا جلسه آینده نسبت به ارائه برنامه برای رفع مشکل این پل ها اقدام شود .

تشکیل کمیته ای به منظور تسریع بخشیدن به پروژه های عمرانی آب و فاضلاب

مدیر عامل آب و فاضلاب گیلان نیز با حضور در جلسه علنی شورای رشت با قدردانی از بابت زمانی که شورا در اختیار وی به منظور ارائه توضیحات بابت پروژه های آب و فاضلاب قرار داده است اظهار کرد:

پروژه بزرگ مربوط به آب و فاضلاب که اخیرا شاهد کلنگ زنی آن بودیم قرار است طی مدت زمانی ۳۶ ماه به اتمام برسد و با تاکیدات استاندار گیلان در تلاشیم تا این پروژه زودتر از زمان اعلام شده به بهره برداری برسد.

مازیار علیپور با تاکید به اینکه در تلاشیم تا حتی پیش از زمان تعیین شده این پروژه را به اتمام برسانیم تصریح کرد: از محل تهاتر نفت پنج هزار میلیارد تومان برای ساماندهی فاضلاب در سفر ریاست جمهوری به گیلان اختصاص پیدا کرده است .

وی با اشاره به اینکه برای ساماندهی و رفع مشکل فاضلاب گیلان در تلاش هستیم تا با قرار گاه خاتم قرار داد ببندیم تصریح کرد:

سالیان طولانی شهروندان و رسانه ها و اعضای شورا پیرامون اعتبارات جهانی اختصاص یافته به فاضلاب استان از ما سوال کردند و حالا با قدم های برداشته شده خطوطی که در آن سال‌ها لوله گذاری شده بودند نیز در این چرخه متصل و امیدواریم مشکلات فاضلاب رشت و گیلان با تعاملات بیشتر کاملا مرتفع شود.

مدیر عامل آب و فاضلاب گیلان با بیان اینکه برای اجرای لوله گذاری انتفال خطوط اصلی شهر رشت باید تصفیه خانه را از ۶۳ هزار به ۹۳هزارمتر مربع افزایش دهیم برسانیم گفت : به دستور استاندار گیلان قرار است کمیته ای در این راستا تشکیل شود و با عضویت رئیس شورا ، شهردار رشت، آب و فاضلاب و دیگر دستگاه های خدمات رسان مشکلات پیش روی اجرای پروژه های فاضلاب در رشت و استان برطرف شود و تمامی خطوط و لوله گذاری ها با برنامه ریزی و هماهنگی کامل با شهردار و دیگر دستگاه ها اجرایی می شود.

لایروبی رودخانه های رشت هر ۶ ماه یک بار انجام شود

عضو شورای اسلامی شهر رشت پس از صحبت های مدیر عامل آب و فاضلاب گیلان با مخاطب قرار دادن وی اظهار کرد: انتظار داریم لایروبی رودخانه ها هر ۶ ماه یک بار انجام شود تا شهروندان از بوی نامطبوع رودخانه ها کمتر آسیب ببینند.

نادر حسینی با بیان اینکه با صحبت های مدیر عامل فاضلاب برداشت من این است که طی پنج سال آینده هر دو رودخانه رشت آباد می شوند افزود: انتظار داریم در این باره اقدامات تسریع شود.

وی به وضعیت امتیاز کنتور آب اشاره کرد و گفت : می خواستم سوال کنم که آیا از این بابت همکاری های لازم با شهروندان انجام می شود؟

حسینی به وضعیت تالاب عینک رشت اشاره کرد و گفت: باید از سرریز شدن فاضلاب ها به داخل تالاب نیز جلوگیری شود.

ورود استاندار گیلان و نمایندگان مجلس به منظور رفع مشکلات آب و فاضلاب

یکی دیگر از اعضای شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه ارتباطات خوبی ما بین شورا و آب و فاضلاب وجود دارد اظهار کرد: متاسفانه همه روزه تماس هایی با بنده و دیگر همکاران شورایی بابت مشکل آب و فاضلاب در رشت برقرار می شود و باید برای رفع این مشکل بزرگ با نمایندگان مجلس و استاندار گیلان رایزنی شود.

هادی رمضانی با بیان اینکه از قدرت حاکمیتی استاندار گیلان به منظور رفع مشکلات فاضلاب استفاده شود افزود: در مناطقی همچون آج بیشه، پستک و.. مشکلات فاضلاب به شدت و فراوان به چشم می خورد و در نقشه راه ارائه شده امروز پیرامون طرح های آب و فاضلاب در این باره چیزی مشاهده نشد.

وی با تاکید به اینکه شورا به منظور رفع مشکلات فاضلاب نهایت همکاری را با آب و فاضلاب دارد افزود: بارها شاهد کنده کاری های فراوان مربوط به آب و فاضلاب در سطح شهر بوده و هستیم و در گذشته نیز یک بار دیگر با این روند مواجه شدیم و شورا و شهرداری رشت تا کنون نهایت همکاری را با آب و فاضلاب با هدف رفع مشکلات شهروندان داشته است ولی معتقدم نباید نقاط مختلف شهر را زخمی کنیم و بعد به مدت طولانی به حال خود رها کنیم و خدای ناکرده از این بابت نباید برای شهروندان چالش ایجاد شود.

وضعیت فاضلاب رشت اسف بار است

عضو دیگر شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در گذشته شاهد لایروبی های مداوم فاضلاب شهر بودیم اظهار کرد: اما در حال حاضر بنده خودم مدتهاست که چنین اقدامی را در سطح محلات ندیده ام .

حسن کریمی کرنق با بیان اینکه وضعیت فاضلاب رشت واقعا اسف بار است افزود: شورا به منظور رفع این مشکلات نهایت همکاری را دارد.

توجه به اجرای پروژه های زودبازده

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با خوشامدگویی به مدیر عامل آب و فاضلاب گیلان و هیئت همراه اظهار کرد: پروژه ای که اخیرا به منظور رفع مشکلات فاضلاب تعریف شد بسیار بزرگ و طی چند سال اخیر بی سابقه بوده است.

سید حسین رضویان با بیان اینکه مدیریت یک فن و هنر است افزود: معتقدم تغییر نگرش کلی محور به نگرش جزئی نگر باید مورد توجه باشد و دو رودخانه رشت هفده کیلومتر داخل فضای شهری وجود دارد و یا باید زرجوب و گوهررود را به سرنوشت فاضلاب شهر گره بزنیم و یا اینکه یک نسخه و درمان کامل برای آنها بنویسیم.

وی با ارائه پیشنهادی پیرامون بهبود وضعیت رودخانه های رشت تصریح کرد: سالهاست که برخی می گویند ساده ترین راه برای رفع مشکلات رودخانه های شهر ، اختصاص پول است و این در حالی است که می توانیم در دو طرف رودخانه لوله بتنی قرار داده تا از ورود فاضلاب به داخل رودخانه ها جلوگیری شود و فاضلاب ها پشت لوله بتنی قرار بگیرد و پس از اینکه فاضلاب این دو رودخانه با کسر فاضلاب ها کاهش پیدا کرد با لایروبی و ایجاد چند سد لاستیکی این دو رودخانه را از این وضعیت بیرون بیاوریم.

رضویان با اشاره به اینکه از شهردار رشت و مدیر عامل آب و فاضلاب گیلان تقاضا دارم به این موضوع توجه کنند افزود: باید به اجرای پروژه های زودبازده توجه داشته باشیم و با تغییر نگرش می توانیم رودخانه های رشت را نجات دهیم.

وضعیت حاکم پیرامون فاضلاب رشت موجب شرمساری است

عضو دیگر شورای رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه دغدغه شهروندان پیرامون وضعیت فاضلاب بحق است اظهار کرد : در سال ۱۴۰۲ وقتی وارد یکی از محلات رشت شدم از وضعیت حاکم پیرامون فاضلاب بسیار شرمنده شدم و بنده در دوران انتخابات درباره زرجوب و گوهررود هیچ صحبتی انجام ندادم ، چون سالهاست در این باره حرفهای زیادی شنیده شده است .

محسن سماکچی به اعتبار اختصاص یافته از سوی بانک جهانی در گذشته به آب و فاضلاب رشت و گیلان اشاره کرد و گفت: متاسفانه هیچ اقدام موثری در این باره مشاهده نشد و معتقدم برخی باید حداقل درمقابل وجدان خودشان پاسخگو باشند که اعتبار بانک جهانی به کجا ختم شد.

وی با بیان اینکه باید خط پروژه ساماندهی فاضلاب شهری به شورا و شهرداری اطلاع داده شود افزود: از اجرای پروژه بانک جهانی خاطره خوبی ندارم و باید در اجرای دیگر پروژه های بزرگ آب و فاضلاب به گونه ای عمل شود که برای شهروندان دغدغه ایجاد نشود.

سماکچی با تاکید به اینکه در حوزه فاضلاب شهری در رشت مشکلات فراوانی مشاهده می شود تصریح کرد: مردم در برخی از محلات رشت با مشکلات شدیدی در این باره مواجه هستند و باید نمایندگان مردم رشت در مجلس با جدیت وارد عمل شوند و برای این دغدغه بزرگ باید جهادی عمل کرد.

تشکیل کمیته فنی حقوقی ویژه برای بررسی وضعیت و رفع نقص پل‌های عابر پیاده مکانیزه و غیرمکانیزه سطح رشت

رحیم شوقی شهردار رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه به منظور رفع نقص پل‌های عابر پیاده مکانیزه و بررسی و پایش کلی تمامی پل های مکانیزه و غیرمکانیزه مناطق شهری رشت ، کمیته ویژه فنی حقوقی در شهرداری رشت تشکیل شده است اظهار کرد: این کمیته فنی حقوقی با نظارت معاونت عمرانی شهرداری ماموریت پیدا کرده تا با بررسی کلی وضعیت پل های عابر پیاده در پنج منطقه، پیش نویس قرارداد تعمیر و نگهداری پله برقی ها و پایش کلی پل های عابر پیاده را برای مدت یکسال اجرایی کند.

آغاز لایروبی تالاب عینک رشت

در این جلسه اعضای شورا با لایحه لایروبی تالاب عینک رشت موافقت کردند.

تشکیل کمیته فنی حقوقی ویژه برای بررسی وضعیت و رفع نقص پل‌های عابر پیاده مکانیزه و غیرمکانیزه سطح رشت


رحیم شوقی شهردار رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه به منظور رفع نقص پل‌های عابر پیاده مکانیزه و بررسی و پایش کلی تمامی پل‌های مکانیزه و غیرمکانیزه مناطق شهری رشت، کمیته ویژه فنی حقوقی در شهرداری رشت تشکیل شده است، اظهار کرد: این کمیته فنی حقوقی با نظارت معاونت عمرانی شهرداری ماموریت پیدا کرده تا با بررسی کلی وضعیت پل‌های عابر پیاده در پنج منطقه، پیش‌نویس قرارداد تعمیر و نگهداری پله برقی‌ها و پایش کلی پل‌های عابر پیاده را برای مدت یکسال اجرایی کند.