اسداله عباسی نقد زیست محیطی عده‌ای در خصوص تکمیل راه آهن رشت، آستارا را فاقد نظر کارشناسی و علمی دانست و گفت: هر زمانی که اقدامات توسعه زیر بنایی را در گیلان شروع کردیم عده‌ای فریاد زیست محیطی سر دادند در حالی که تمامی کارهای علمی و کارشناسی در این‌خصوص انجام شده است

به گزارش تالشان نیوز : اسدالله عباسی عصر روز (یکشنبه) در جلسه شورای گفت و گوی دولت با بخش خصوصی با تاکید بر تعامل سازنده میان بخش‌های تجاری و اقتصادی مهم استان افزود: تعامل میان اتاق‌های تعاون، اصناف و بازرگانی در جهت اعتلای گیلان در زمینه‌های مختلف از جمله تولیدات محصولات صادراتی محور و تجارت بسیار مهم و تاثیر گذار است.

استاندار گیلان با اشاره به ویژگی ژئوپولتیکی این استان در حوزه‌های ریلی، دریایی مناطق آزاد و هوایی بیان کرد: خوشبختانه افق روشنی برای آینده پیش رو است زیرا در بخش مربوط به ترانزیت کالا و توسعه زیر ساخت‌های ریلی، دریایی، هوایی و منطقه آزاد انزلی اقدامات سازنده‌ای انجام شده است.

عباسی تصریح کرد: در دیدار مقام معظم رهبری با رئیس جمهور روسیه، ایشان با هوشمندی به تکمیل راه آهن رشت آستارا تاکید کردند و بلافاصله دستور انجام این امر توسط ریاست محترم جمهوری صادر و پس از نشست با آقای دکتر مخبر مقرر شد از طریق تهاتر نفت اعتبار ۸۰۰ میلیون یورویی برای تکمیل این پروژه تصویب شود.

نقدهای عده‌ای در استان غیر کارشناسی است

وی نقد زیست محیطی عده‌ای در خصوص تکمیل راه آهن ۱۶۳ کیلومتری رشت، آستارا را فاقد نظر کارشناسی و علمی دانست و گفت: هر زمانی که اقدامات توسعه زیر بنایی را در گیلان شروع کردیم عده‌ای فریاد زیست محیطی سر دادند در حالی که تمامی کارهای علمی و کارشناسی در این‌خصوص انجام شده است.

نماینده عالی دولت در گیلان ادامه داد: اکنون در مورد راه آهن رشت، آستارا شاهد برخی اظهار نظرها در خصوص مسائل زیست محیطی هستیم ولی این راه آهن تکمیل می‌شود که یک ضرورت غیر قابل اجتناب است.

عباسی با بیان اینکه با تکمیل کریدور شمال به جنوب و راه آهن رشت، آستارا، رشت به یک منطقه تجاری مهم مبدل می‌شود، افزود: با تکمیل شدن این خط آهن رشت به عنوان هاب تجاری کشور، افق روشنی برای ایران و گیلان در مسیر ارز آوری به وجود خواهد آورد.

وی با اشاره به نقش تولید محصولات صادرات محور در گیلان افزود: برای کالاهای تولید شده در گیلان باید تقاضا وجود داشته باشد و لازمه تحقق این مهم توجه به تولید محصولات صادرات محور است.

استاندار گیلان با ابرار نگرانی از کاهش یک و نیم متری سطح آب دریای خزر بیان کرد: به منظور جلوگیری از نابودی تالاب بین المللی انزلی آبخیزداری را آغاز کرده‌ایم واین امر می‌تواند از ورود بسیاری از آلودگی جلوگیری کرده و لایروبی تالاب هم به زودی انجام می‌شود.

عباسی با اشاره به حل برخی مشکلات ترانزیت زمینی کالا از طریق ساخت پل مرزی جدید آستارا گفت: در این خصوص جلساتی با هئیت رئیسه اتاق بازرگانی انجام داده و بسیاری از مسائل در این خصوص در حال انجام است.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری در بخش کشتیرانی افزود: این استان به دلیل وجود نوار ساحلی و همسایگی با کشورهای حاشیه دریای خزر دارای ظرفیت‌های خوبی به لحاظ حمل و نقل دریایی است.

استاندار گیلان تاکید کرد: سرمایه گذاران به بخش کشتیرانی ورود کرده و به توسعه این بخش کمک کنند.