سعید بیابانکی مي‌گويد: احساس می‌کنم که مسئولان حساب و سفره‌شان را از مردم جدا کرده‌اند یعنی در میان مردم نیستند.

به گزارش تالشان نیوز ، سعید بیابانکی، شاعر نام‌آشنا، مجری و مدیر فرهنگی کشورمان در گفتگو با «اطلاعات آنلاین» با اشاره به وضعیت فرهنگی-اجتماعی در سالی که گذشت، گفت: بخش عمده‌ای از سالی که گذشت تحت تاثیر حوادث تلخ اجتماعی بود؛ حوادث تلخي كه از دست دادن چند تن از دوستان هنرمند، شاعر و شخصیت‌های بزرگ که آخرین آنها استاد عبدالله انوار، مسعود دیانی، علی پورکاظمی و شهرام عبدلی بودند بر تلخي آن افزود.

وی افزود: اما حادثه بد ديگر برای اهل فرهنگ افزایش قیمت کتاب بود. افزايش قيمتي که به دلیل افزایش نرخ ارز و به تبع آن قيمت کاغذ، مشکلات زیادی را برای علاقه‌مندان به کتاب به وجود آورد و تاثیر زیادی بر تیراژ و خرید کتاب در بازار گذاشت؛ به طوری که امروز اگر بخواهید یک کتاب ۱۰۰ صفحه‌ای بخرید حداقل ۷۰ یا ۸۰ هزار تومان باید برای آن هزینه کنید كه به نظر من این موضوع خطر بزرگی برای حوزه فرهنگ است و گویا رفته رفته کتاب از سبد مصرف فرهنگی خانوار خارج می‌شود.

دارنده مدرک درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همین زمینه اضافه کرد: احساس می‌کنم مردم با برخی چیزها قهر کرده‌اند؛ با برنامه‌های فرهنگی، برنامه‌های موسیقی و حتي رسانه، اما من همچنان امیدوارم با کتاب قهر نکرده باشند و باید این موضوع را در برگزاری نمایشگاه سال جدید دید و تحلیل کرد.

بیابانکی در عین حال خاطرنشان کرد: سال گذشته سال چندان خوبی به ویژه در حوزه معیشت و اقتصاد مردم نبود. امیدوارم اخباری که در اين روزهای اخیر درباره برقراری مناسبات سیاسی با کشورهای همسایه مطرح شده، گشایشی باشد تا وضع اقتصادی مردم در سال جدید از سال گذشته بدتر نشود.

وی در خصوص سال جدید نیز با ابراز امیدواری در خصوص رخ‌دادن اتفاقات خوب برای مردم در سال ۱۴۰۲ گفت: من کلا آدم امیدواری هستم و در بدترین شرایط احساس می‌کنم که آینده روشن خواهد بود و امیدوارم سال ۱۴۰۲ چشم انداز بهتری وجود داشته باشد و شرایط مردم بهتر باشد. واقعا امیدوارم كه اين اتفاق بیفتد. یکی از دلایلش این است که به لحاظ معرفتی و معنوی سال جديد با ماه مبارک رمضان و بهار قرآن آغاز می‌شود؛ از قديم گفته‌اند «سالی که نکوست از بهارش پیداست». به خاطر تلاقی بهار قرآن و بهار طبیعت امیدوارم حاصل آن در شئون مختلف زندگی مردم جاري شود.

این طنزپرداز و منتقد ادبی در پاسخ به سوال «آرزوی شما برای مردم در سال جدید چيست؟» گفت: اول از همه برای مردم آرزوی سلامتی و سپس براي آنها آرزوی امیدواری به آينده دارم. چراكه اين روزها وقتی با مردم صحبت می‌کنیم متوجه می‌شویم که آستانه امیدواری آنها بسیار پایین آمده است؛ بنابراین فکر می‌کنم یکی از بزرگترین آرزوهای ما باید همین باشد كه البته تحقق بخش عمده از اين آرزو در حکمرانی فرهنگ و هنر ما نهفته است.

وی تاکید کرد: اساساً کار فرهنگ و هنر ایجاد حال خوش و امید برای مردم است و همیشه شاعران و نویسندگان ما مردم را به آینده و فردایی بهتر نوید می‌دهند. ان‌شاالله که این هم اتفاق بیفتد و سال خوب، پر از امیدواری و پر از رزق و روزی برای مردم در پیش باشد.

وی در همین زمینه و در توصیه به مسئولان کشور نیز تصریح کرد: توصیه من به مسئولان این است که کمی با مردم زندگی کنند. احساس می‌کنم که مسئولان حسابشان و سفره‌شان را کاملاً از مردم جدا کرده‌اند. یعنی اصلاً در میان مردم نیستند. مسئولی که دغدغه اجاره خانه نداشته باشد، با اتوبوس، مترو و تاکسی رفت و آمد نکند، ترافیک و يافتن جای پارک از مقوله‌های اساسی زندگي شهري‌اش نباشد، براي خريد به بازار و فروشگاه نرود، در صف نانوایی نايستد، خودش براي خريد گوشت دست به جيب نشود و اين گونه مسائل و مشكلات را را لمس نکند و نفهمد، درد مردم را نمی‌فهمد. احساس می‌کنم این فاصله ميان مسئولان و مردم روز به روز بیشتر شده است. البته کاری ندارد که فردا در چند تصویر و چند عکس نشان دهید که مسئولی به بازار و به میان مردم رفته است؛ این تنها سطح بيروني مسئله است که جنبه نمایشي دارد و متاسفانه مردم آن را باور نمی‌کنند.