بنابر اعلام مسئولان وزارت راه و شهرسازی

اولویت وام اجاره با کسانی است که قبلا استفاده نکرده‌اند

به گزارش تالشان نیوز به نقل از ایسنا : از امروز ثبت نام برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن در سامانه جامع طرح‌های حمایتی وزارت راه و شهرسازی به نشانی http://saman.mrud.ir آغاز شده است. در این خصوص پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن این وزارتخانه در یک برنامه تلویزیونی جزئیاتی از نحوه ثبت‌نام و دریافت تسهیلات وام ودیعه اجاره مسکن را توضیح داد و گفت: با مصوبه شورای پول و اعتبار، سقف وام در تهران ۱۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها ۷۰ میلیون و در سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

اصلانی در پاسخ به این پرسش که چه کسانی می‌توانند از وام ودیعه مسکن استفاده کنند، اعلام کرد: قطعا کسانی که تاکنون از وام ودیعه مسکن استفاده نکردند در اولویت استفاده قرار دارند. یکی از اولویت های بهره‌مندی از وام ودیعه مسکن این است که متقاضیان قبلا از این وام استفاده نکرده باشند.

اجاره‌نامه و کدرهگیری برای دریافت وام ودیعه الزامی است

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن تصریح کرد: افرادی که متقاضی دریافت تسهیلات ودیعه اجاره مسکن هستند باید دارای اجاره‌نامه و کد رهگیری باشند. هدف این است که واقعا وام تسهیلات ودیعه مسکن صرف کمک ودیعه اجاره مسکن شود، نه صرف خرید کالاها و خدمات  دیگر که آثار تورمی دارند. تصمیم بر آن است که حتما پس از دریافت کد رهگیری وام ودیعه مسکن پرداخت شود؛ بنابراین مراحل اولیه توافقات بین موجر و مستاجر می‌تواند در دفاتر مشاوران املاک انجام شود و در نهایت وام ودیعه به متقاضیان واجد شرایط تعلق گیرد.

اصلانی با اشاره به افرادی که سال‌های گذشته وام ودیعه دریافت کرده‌اند در خصوص تکمیل موجودی و رسیدن به سقف مصوب تسهیلات، اعلام کرد: منبع تامین تسهیلات کمک ودیعه مسکن محدود است و بنابراین اولویت‌بندی حتما باید در نظر گرفته بشود تا کسانیکه تا به حال از وام ودیعه مسکن استفاده نکرده‌اند در اولویت قرار بگیرند. در حال حاضر افرادی در اولویت دریافت وام ودیعه مسکن و معرفی به بانک هستند که سال‌های گذشته وام ودیعه را دریافت نکرده‌اند.

متقاضیان در سامانه طرح‌های حمایتی مسکن برای وام ودیعه اجاره ثبت‌نام کنند

وی تاکید کرد: از آنجا که رقم وام در سطوح مختلف شهری متفاوت است تعداد افرادی که می‌توانند از این وام بهره‌مند شوند بر اساس درخواست است. با این حال سقف در نظر گرفته شده برای پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن ۴۰ هزار میلیارد تومان است. همچنین با توجه به اینکه وام ودیعه مسکن در تهران، مراکز استان‌ها و سایر شهرها ۱۰۰، ۷۰ و ۴۰ میلیون تومان است بسته به اینکه تقاضاها در کدام شهرها و چه تعداد باشد قطعا روی تعدادی که می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند تاثیر می‌گذارد.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن گفت: برای استفاده از این وام‌ها و در کل تسهیلات حوزه مسکن متقاضیان باید به نشانی سامانه‌های حمایتی وزارتی راه و شهرسازی به نشانی saman.mrud.ir مراجعه کنند و در بخش تقاضای تسهیلات ودیعه مسکن ثبت‌نام کنند.

بنابراین گزارش، با نزدیک شدن به فصل جابه‌جایی به تدریج شاهد تغییر قیمت‌ها در بازار اجاره هستیم. این در حالی است که دولت مطابق دو سال قبل از آن سقف مجاز افزایش اجاره بها را در تهران ۲۵ درصد، دیگر کلانشهرها ۲۰ درصد و سایر شهرهای کشور ۱۵ درصد اعلام کرده و در دو سال گذشته به دلیل آسیب‌های اقتصادی ناشی از کرونا پرداخت وام به مستاجران را در دستور کار قرار داده است. سال گذشته سقف تسهیلات در شهر تهران ۷۰ میلیون تومان، در سایر کلانشهرها ۴۰ میلیون و در دیگر شهرهای کشور ۲۵ میلیون تومان تعیین شده بود که امسال به ترتیب به ۱۰۰، ۷۰ و ۴۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. در دو سال گذشته ۴۵۰ هزار خانوار وام اجاره را دریافت کرده‌اند. این در حالی است که حدود ۸.۵ میلیون خانوار مستاجر در کشور وجود دارد. یعنی جمعا حدود ۵ درصد اقشار اجاره‌نشین وام را گرفته‌اند که تقریبا در هر سال ۲.۵ درصد را شامل می‌شود.