تحقیر ملی توسط روس ها ادامه دارد

ادای احترام سفیر روسیه به تدوین کننده قرارداد ننگین ترکمنچای

به گزارش تالشان نیوز : انتشار عکسی از ادای احترام سفیر روسیه در روز ۲۲ بهمن که روز تجلی استقلال کشور از شرق و غرب محسوب میشود به یادمان گریبایدوف سفیر اسبق این کشور در ایران ، موجی از خشم کاربران فضای مجازی را به دنبال داشته است.

سفارت روسیه در تهران اعلام کرد که سفیر این کشور به مناسبت روز دیپلمات، به بنای یادبود گریبایدوف ادای احترام کرده است.

توییتر سفارت روسیه در ایران، این توییت را با هشتگ «ما به یاد داریم» منتشر کرد.

در واکنش به تصاویر منتشر شده توسط سفارت روسیه کاربری نوشت: «در عالم سیاست «گریبایدوف» نماد توهین و تحقیر ایرانیان محسوب می شود. گریبایدوف نماینده دولت روسیه در عهدنامه ترکمنچای و سفیر متفرعن و خودبزرگ بین روس ها بود.آیا وزارت خارجه دست به کار می‌شود؟!»

کاربر دیگری نوشت:«مشخص نیست تلاش شخصی سفیرفعلی روسیه برای تخریب روابط دو کشور ایران و روسیه و تحریک افکار عمومی با چه هدفی انجام می‌شود اما مشخص است که این رفتارها خارج از روابط خوب دو دولت و ارتباط مستحکم هیئت حاکمه دو کشور ارزیابی می‌شود.»

علی علیزاده هم با انتقاد از این موج سازی هدفمند علیه روابط دو کشور نوشت:«سالگرد گریبایدوف هرسال بدون استثنا دقیقا همان جا برگزار و عکسش منتشر شده. بنای یادبود گریبایدوف نیز درست یا غلط در ابتدای وزارت ظریف در دی۹۳ احداث شده است، تخریب رابطه ایران و روسیه یعنی بستن منافذ تنفسی ایران زیر تحریم.»

کاربر دیگری نوشت: «به نظر می رسید این آقای سفیر درک درستی از تاریخ ندارد، آن از عکس گرفتن با سفیر انگلیس به مناسبت معاهده تهران و این هم از این»

ترکمنچای و گسست فرهنگی تالشان

گفتنیست که در پی قرار داد ننگین ترکمنچای بخش قابل توجهی از منطقه قومی تالش از مام وطن جدا گردید و گسست فرهنگی ملی و تاریخی را در میان یکی از اقوام کهن ایرانی بر جای گذاشت.

گریبایدوف کیست؟

الکساندر سرگئی ویچ گریبایدوف سفیر کبیر روسیه در تهران در ۹ بهمن ۱۲۰۷ در تهران به دست معترضان کشته شد.

گریبایدوف نمایشنامه‌نویس، شاعر و آهنگسازی بود که عالم روشنفکری را کمابیش رها کرد و وارد دنیای سیاست شد.

در حساس‌ترین سال‌های تاریخ ایران در دوران قاجار در مذاکرات ترکمانچای و نگارش عهدنامه آن نقشی اساسی ایفا کرد و مدت کوتاهی پس از عقد عهدنامه، به عنوان وزیر مختار روسیه به ایران آمد.

عهدنامه ترکمانچای ۲۰ بهمن ۱۲۰۶ در منطقه ای به همین نام میان عباس میرزا ولیعهد وقت ایران و گریبایدوف امضا شد و به جدایی بخش‌های وسیعی از خاک ایران و الحاق آن به روسیه، اخد غرامت ۲۰ میلیون روبلی از ایران و ضبط نسخ خطی کتابخانه شیخ صفی الدین اردبیلی و انتقال آن به روسیه انجامید.

لارنس کلی نویسنده کتاب دیپلماسی و قتل در تهران می گوید او پس از عقد این معاهده که در حافظه ایرانی‌ها با صفت “ننگین” همراه است، ۴۰ هزار روبل روسی پاداش و کوتاه مدتی بعد به عنوان سفیر روسیه در تهران ارتقا مقام گرفت.

از الکسی پترویچ یرمولوف فرمانده قوای روسیه در جنگ‌های قفقاز از جمله جنگ با ایران نقل شده که پس از مشاهده رفتار گریبایدوف با ایرانی‌ها به او توصیه کرده بود “نباید مردمان مغلوب را خانه‌خراب کرد” و گریبایدوف پاسخ داده بود که “ایرانیان فقط در برابر قدرت خاضع‌اند”.

رفتار گریبایدوف در ایران نه تنها باعث خشم و کینه از او در میان عامه مردم شده بود که در دربار هم دل خوشی از او وجود نداشت. اما آنچه که طومار زندگی گریبایدوف را در هم پیچید و طاقت‌ها از او را در ایران طاق کرد بر اساس روایت‌های مکتوب، رفتار با دو زن ارمنی بود.

روز ۹ بهمن ۱۲۰۷ به دستور رستم بیگ از همراهان ایرانی گریبایدوف در سفارت روسیه، زنان ارمنی را که در فکر پناهندگی به روسیه بودند، به یکی از گرمابه‌های مجاور سفارت بردند.معترضان از دیوار محل سکونت سفیر بالا رفتند و از همان جا شروع به تیراندازی کردند سپس طاق اتاق خواب را سوراخ کردند تا بتوانند به پایین تیراندازی کنند، یکی از اولین گلوله‌ها گریبایدوف را از پای درآورد.

پیکر شرحه شرحه گریبایدوف برای خاکسپاری از ایران خارج شد و به روایتی در تفلیس دفن شد. در ایران فتحعلی شاه قاجار با هدف جلوگیری از جنگ دیگری با روسیه و دلجویی از تزار روس، الماس ۸۸ قیراطی شاه را که هنگام فتح هند به دست نادرشاه افشار افتاده بود، به وسیله نوه‌اش در سن پترزبورگ به نیکلای یکم اهدا کرد.