موافقت ترامپ برای سفر به ترکیه در سال ۲۰۱۹

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک مقام ترکیه‌ای از پذیرش دعوت رئیس جمهور کشورش از سوی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای دیدار از ترکیه خبر داد.

 به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس» «ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه بعد از نشست دوشنبه کابینه به خبرنگاران گفت که دونالد ترامپ خواهان سفر به آنکارا در سال ۲۰۱۹ است اما تاریخ آن هنوز معین نشده است.

 کالین گفت که اردوغان حین مکالمه اخیر تلفنی با ترامپ درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، از وی برای سفر به آنکارا دعوت به عمل آورد.

 به نوشته آسوشیتدپرس، ترامپ روز یکشنبه در توییتی نوشت که تماس تلفنی «طولانی و مفیدی» را با اردوغان داشته و دو طرف درباره «خروج آهسته و بسیار هماهنگ» نظامیان آمریکا از سوریه  به رایزنی پرداختند.

ترامپ در این پیام توئیتری نوشت: «گفت‌وگوی طولانی و مفیدی با اردوغان داشتم. ما درباره داعش، حضور مشترکمان در سوریه و خروج تدریجی و هماهنگ‌ شده نیروهای آمریکایی از آن منطقه گفت‌وگو کردیم. پس از سال‌ها ،آن‌ها در حال برگشت به وطن هستند. ما همچنین درباره توسعه چشمگیر تجارت نیز گفت‌وگو کردیم.»

 این در حالی است که تصمیم ترامپ در خروج نظامیان آمریکایی از سوریه در هفته گذشته بعد از رایزنی تلفنی با رجب طیب اردوغان صورت گرفت.

یکی از موارد مورد بحث بین آنکارا و واشنگتن در ماه‌های گذشته، خرید همزمان جنگنده‌های «اف-۳۵» ساخت آمریکا و سامانه‌های پیشرفته دفاع موشکی «اس-۴۰۰» ساخت روسیه از سوی ترکیه است .

وزارت دفاع آمریکا در گزارشی به کنگره این کشور هشدار داده که اگر ترکیه از قرارداد خرید سامانه‌های پدافند موشکی روسی دست نکشد، فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به این کشور لغو می‌شود.

 انتهالی پیام/

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *