یلدای جهادی در مناطق محروم کرمانشاه/ برف و کولاک سنگین هم مانع برگزاری اردوی جهادی نشد

احسان خواجوی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس از کرمانشاه گفت: دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اردوی جهادی آذر ماه ۹۷ را در آستانه ی شب یلدا در قالب یک تیم پزشکی حرفه‌ای از جمله پزشک، دندانپزشک، دانشجوی پزشکی، ماما، پرستار، بهداشت محیطی، داروساز، کمکی پخش دارو، کمکی بخش کمک‌های مردمی و بسته‌های بهداشتی و خانگی به مدت یک روز در روستای «کرم بست» که جمعیتی بالغ بر ۷۰۰ نفر را شامل می‌شد برگزار کردند.

خواجوی در ادامه افزود: گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی با همکاری بسیج جامعه پزشکان، متشکل از دو پزشک و ۱۴ دانشجو برای رفع محرومیت‌های بهداشتی، درمانی و آموزشی برآمدند.

مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی در ادامه افزود: طبق بررسی‌های تیم بازدید و نیاز مبرم مردم مناطق زلزله زده و با اعلام نیاز شبکه بهداشت شهرستان، روستای کرم بست به عنوان مکان اردوی جهادی انتخاب شد.

وی ادامه داد: با استقرار تیم جهادی در روستای کرم بست اقدامات لازم برای ویزیت بیماران در دستور کار قرار گرفت.

خواجوی با اشاره به آمار ویزیت‌ها و معاینه‌ها عنوان کرد: جمعیتی بالغ بر ۴۰۰ نفر توسط پزشکان و ماما‌ها مورد معاینه قرار گرفتند که از این میان مشاوره مامایی برای زنان باردار و کودکان نیز صورت گرفت.

مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه آموزش‌های لازم برای پیشگیری از بیماری‌ها به مردم داده شده، گفت: علائم و آموزش‌های لازم برای پیشگیری از بیماری‌های شایع از جمله درد مفاصل، فشارخون و تب مالت، بیماری‌های چشمی و پوست، آموزش مراجعه به موقع به مراکز درمانی توسط تمامی اعضای تیم برای مردم تشریح شد و تعدادی از بیماران نیازمند خدمات تخصصی نیز به مراکز مربوطه ارجاع داده شدند.

وی افزود: با توجه به تحقیقات میدانی و آسیب شناسی های صورت گرفته در منطقه‌ی هدف، شاهد بیماری های فراگیری چون درد مفاصل بودند؛ مسئولین و مدیران ذیربط برای حل این بحران باید اقدامات اساسی انجام دهند.

خواجوی گفت: این اردو با هدف افزایش سطح آگاهی و پیشگیری در مناطق محروم و کاهش مصرف بی رویه دارو، آموزش‌های علوم پزشکی اعم از پزشکی، بهداشتی، مامایی و عوارض دارویی، به صورت بسیار منسجم و با برنامه از پیش طراحی شده به مردم عزیزمان ارائه شد.

مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه کرمانشاه  با اشاره به اینکه دانشجویان رشته بهداشت، منطفه را از نظر موارد بهداشتی کاملا بررسی و گزارش کرده بودند گفت: به تمام کودکان زیر ۱۵ سال پک‌های بهداشتی و فرهنگی اعم از خمیردندان، مسواک، دفتر نقاشی و مداد رنگی هدیه داده شد و همچنین نکات لازم جهت افزایش آگاهی بهداشتی، درمانی این رده سنی نیز در دستور کار آموزش قرار گرفت.

انتهای پیام/ر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *