دیدار سه جانبه نخست‌وزیر، رئیس‌جمهور و رئیس پارلمان عراق

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پس از اینکه «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق روز گذشته (سه‌شنبه) موفق به تکمیل کابینه خود در پارلمان نشد، «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق، نخست‌وزیر و رئیس پارلمان این کشور را به کاخ خود دعوت کرد.

به نوشته پایگاه خبری شبکه السومریه، در این دیدار سه طرف در خصوص اوضاع سیاسی عراق، به خصوص مسأله تکمیل کابینه و نامزدهای پست‌های وزراتی باقی مانده بحث و گفت‌و‌گو کردند.

قرار است فردا (پنج‌شنبه) جلسه پارلمان برای رأی‌دهی به هشت پست وزارتی باقی مانده به ویژه وزارت دفاع و وزارت کشور، برگزار شود.

جلسه رای‌گیری پارلمان عراق شامگاه سه شنبه تشکیل شد، اما به دلیل درگیری و اختلافات بر سر برخی از نامزدهای پیشنهادی، سرانجامی نداشت.

در دقایقی از این درگیری‌ها، برخی نمایندگان علیه یکدیگر و روسای احزاب شعار سر داده و یکدیگر را به ناتوانی و سهم خواهی از دولت متهم کردند.

در همین حال، عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق و هشت نامزد پیشنهادی در پی این درگیری‌ها و تنش‌های لفظی، ساختمان پارلمان را ترک کردند و پس از آن نیز ریاست پارلمان جلسه را به تعویق انداخت و به پنجشنبه (فردا) موکول کرد.

هشت پست در این کابینه که وزارت دفاع و کشور مهم‌ترین آنها محسوب می‌شوند، باقی مانده‌ است و دو فراکسیون «الاصلاح و الاعمار» و «البناء» بر سر این دو پست اختلاف نظر دارند.

در جلسه رای‌گیری سه شنبه، «فالح فیاض» و «فیصل الجربا» به ترتیب دو نامزد پیشنهادی نخست‌وزیر جدید عراق برای تصدی دو وزارتخانه مهم و حساس دفاع و کشور بودند.

انتهای پیام/د

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *