توافق هفت بانک مرکزی اروپایی برای ایجاد راهکار ویژه مالی با ایران

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می برد، در گفت وگویی درباره ساز و کار ویژه گروه ۱+۴ گفت: اروپایی ها در چند ماه گذشته تلاش وسیعی را انجام دادند لااقل هفت بانک مرکزی با هم توافق کرده اند که یک راهکار ویژه مالی را برای ارتباط با ایران ایجاد کنند و بعد در آینده این راهکار ویژه مالی را به موسسه ای تبدیل کنند که بتوانند خودشان را نجات دهند.

ظریف که با خبرگزاری صدا و سیما گفت وگو می کرد، افزود: آنچه که به مسئله ایران ربط دارد، در آینده ای نزدیک انجام می شود، اما آنچه که آنها می خواهند موسسه ای تشکیل دهند که فراتر از ایران بتواند کار کند، ممکن است بیشتر طول بکشد.
وزیر خارجه ایران توضیح داد: همان گونه که خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه گفت، این راهکار ویژه فقط برای اروپا نیست، بلکه سایر کشورها و شرکت هایی است که با ایران تعامل مالی دارند تا بتوانند پول را به این حساب واریز کنند و هزینه های صادرات را نیز از این حساب برداشت کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: این راهکار مفیدی است برای اینکه موسسات مالی که بیشتر با دلار کار می کنند و به خاطر کارکردنشان با دلار حتی در معاملات یورویی با ایران هم می توانند مورد تحریم آمریکا قرار گیرند، از فشار و تحریم آمریکا مصون بمانند.
ظریف اظهار داشت: یعنی کار فقط با یورو انجام می شود و هیچ حضوری در بازارهای دلاری و آمریکا ندارد، به نظرم راهکار خوبی برای از بین بردن یکی از ساز و کارهای تحمیلی آمریکا در حوزه بانکی است.

*نتانیاهو چوپان دروغگو
ظریف همچنین در واکنش به اظهارات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی وی را چوپان دروغگو خواند و گفت: او یکبار یک بازی را به نام پرونده نوت بوک راه انداخت، سر و صدای زیادی کرد و آژانس بین الملل در طول سال ها هزینه زیادی برای آن داد، وقتی آمدند و بازدید کردند، آن پرونده را بستند.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: نتانیاهو باید پاسخ دهد که اسرائیل به عنوان تنها دارنده سلاح هسته ای در منطقه خاورمیانه چگونه می تواند خود را در موقعیتی قرار دهد که علیه کشوری که بارها توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، صلح آمیز بودن برنامه هایش اعلام شده است، اینگونه وقیحانه اتهام بزند.
ظریف اضافه کرد: این کار فقط برای این است که واقعیت ها را از خودش دور کند، اینکه بزرگترین تهدید خاورمیانه اسرائیل است وقتی که نتانیاهو در کنار یک مرکز ساخت سلاح هسته ای می ایستد و کشورهای دیگر را به نابودی هسته ای تهدید می کند.
وی تصریح کرد: این رژیم متجاوز حتما نمی تواند با این بازی ها کاری را از پیش ببرد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: در طول روزهای گذشته دیدیم سیاست هایی که نتانیاهو به آمریکا تحمیل کرده، چقدر امریکا را در مجمع عمومی و شورای امنیت به انزوا کشانده است. حالا شما ببینید وقتی آمریکا را توانستند تا این حد به انزوا بکشانند، خودشان تا چه حد منزوی هستند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *