ظریف: آمریکا سیاست خارجی خود را برای حامیان تروریسم به حراج گذاشته است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران امروز (سه‌شنبه) با انتشار پیامی سیاست‌های آمریکا در حمایت از حامیان مالی تروریسم در جهان را محکوم کرد.

بنا بر این گزارش، ظریف در پیامی که در صفحه توئیترش منتشر کرد، نوشت: «۱۷ سال پس از یازده سپتامبر، ایران – نخستین کشور مسلمانی که این فاجعه را محکوم کرد و برای قربانیان آن متأثر شد و اقدامی واقعی علیه القاعده و شاخه‌های این گروه شامل داعش و جبهه‌النصره صورت داد – ۱۱ میلیارد دلار جریمه شده و شهروندان این کشور از ورود به آمریکا منع شده‌اند.»

وزیر خارجه ایران در ادامه تأکید کرد: «تمام اینها در شرایطی است که کاخ سفید، سیاست خارجی خود را برای حامیان مالی تروریسم، که شهروندانشان مرتکب حملات یازده سپتامبر شدند، به حراج گذاشته است.»

دادگاهی در آمریکا در حکمی غیابی و بدون ارائه مستندات، در تاریخ اول ماه می (۱۱ اردیبهشت‌ماه) ایران را به پرداخت بیش از ۶ میلیارد دلار به خانواده‌های قربانیان کشته شده در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ محکوم کرد.

بر اساس این گزارش، در حکم غیابی دادگاه آمریکا آمده است که ایران باید دوازده و نیم میلیون دلار به ازای هر همسر بازمانده از این ماجرا، هشت و نیم میلیون دلار به هر اولیای قربانی، هشت و نیم میلیون دلار به ازای هر فرزند و نیز چهار میلیون و دویست پنجاه هزار دلار به ازای هر برادر یا خواهر قربانیان این ماجرا پرداخت کند.

این قاضی آمریکایی در ماه مارس سال ۲۰۱۶ میلادی نیز در حکم غیابی دیگری، ایران را پرداخت حدود ۱۰٫۵ میلیارد دلار جریمه به ادعای دست داشتن در حملات یازده سپتامبر محکوم کرده بود. این قاضی پیش از آن، عربستان را از هرگونه مشارکت در این حملات تبرئه کرده بود.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *