روسیه اسناد حمله شیمیایی برنامه‌ریزی شده در سوریه را به سازمان ملل ارائه کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مسکو از چند روز قبل در خصوص شکل‌گیری یک حمله شیمیایی جعلی با هدف توجیه تجاوز مجدد نظامی به سوریه هشدار داده است. حالا وزیر خارجه روسیه می‌گوید که مسکو اسناد خود را نیز در این زمینه به سازمان ملل و سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی ارائه کرده است.

وزارت دفاع و وزارت امور خارجه روسیه طی هفته گذشته بارها در خصوص این نمایش شیمیایی هشدار داده و تاکید کردند که آمریکا برای عملیات نظامی پس از حمله مزبور که قرار کلاه‌سفیدهای تحت نظارت بریتانیا در آن نقش ایفا کنند، خود را آماده کرده است.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، سرگئی لاوروف روز جمعه همچنین از جامعه بین‌المللی خواست مسئولیت خود را در ممانعت از اقدامات تحریک‌آمیز با استفاده از تسلیحات شیمیایی درک کند.

واشنگتن و متحدانش تاکنون دو بار (در فروردین ۱۳۹۶ و فروردین ۱۳۹۷) به همین بهانه تعدادی موشک کروز به سوی مواضعی در سوریه پرتاب کرده‌اند.

وزیر خارجه روسیه همچنین از ادامه هماهنگی‌ها بین روسیه و آمریکا برای جلوگیری از حوادث نظامی ناخواسته در سوریه بین نیروهای دو کشور خبر داده است. روسیه با تقاضای دولت قانونی سوریه در این کشور نیرو مستقر کرده اما واشنگتن به‌صورت غیر قانونی نیروهای خود را وارد قلمرو حکومتی دمشق کرده است.

وی در خصوص عملیات ادلب که گفته می‌شود به زودی قرار است آغاز شود نیز خاطرنشان کرد که دمشق حق دارد شبه‌نظامیان را از ادلب بیرون براند. امروز، روزنامه رای‌الیوم ادعا کرده بود که ترکیه نیز به آغاز مرحله نخست عملیات ارتش سوریه علیه گروههای تروریستی در ادلب تن داده است.

لاوروف در این خصوص گفت: «روسیه از تلاش‌های دمشق برای آزادسازی ادلب از دست تروریست‌ها، حمایت می‌کند.»

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت که گفت‌وگوها با گروه‌های معارض مسلح مستقر در ادلب برای باز شدن مسیرهای انتقال کمک‌های بشردوستانه در حال انجام است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *