نمایندگان مجلس به کلیات طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات رای منفی دادند

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه شنبه) با کلیات طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور مخالفت کردند.

نمایندگان مجلس با ۶۱ رای موافق، ۱۱۵ رای مخالف و ۱۷ رای ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر با کلیات طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشوری مخالفت کردند که براین اساس این طرح از دستور کار مجلس خارج شد.

به گزارش فارس، در جریان بررسی این طرح نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه به عنوان مخالف کلیات با بیان اینکه دولت برای این موضوع باید لایحه ارائه دهد گفت:  مجلس در برنامه ششم قانونی برای شفافیت حقوق و دستمزد تصویب کرده که دولت هنوز آن را اجرایی نکرده است بنابراین به جای تصویب قانون جدید دولت را باید موظف به اجرای قوانین موجود کرد.  

غلامرضا کاتب در موافقت با این طرح گفت: در حال حاضر هر دستگاه براساس درآمدهای به دست آمده حقوق مدیران و کارمندان خود را پرداخت می کنند چرا دستگاه ها باید با توجه به نظر خود حقوق کارمندان را تنظیم کنند.

وی ادامه داد: این طرح به شفافیت و افزایش نظارت کمک می‌کند چرا که دریافتی‌ها و پاداش ها و غیره در سامانه ثبت می شود و دستگاه های نظارتی مانند سازمان حسابرسی هر ۶ ماه گزارشی در این زمینه ارائه می دهد؛ این قانون به شمولیت پرداخته و تمام دستگاه ها نمی توانند از این قانون خارج شوند؛ این طرح به اجرای عدالت کمک می کند و از پرداخت حقوق های نجومی جلوگیری می نماید.

براساس این گزارش، محمدرضا صباغیان نماینده مهریز به عنوان دومین مخالف کلیات طرح مذکور گفت: در این شرایط سخت اقتصادی که مردم مشکلات بسیاری دارند طرحی پیشنهاد می شود که حقوق مدیران را افزایش می‌دهد، طراحان با چه دیدگاهی این طرح را ارائه کردند؟ این طرح سقف حقوق‌ها را زیاد کرده و باعث دریافت حقوق نجومی و حتی رسیدن حقوق مدیران به ۴۰ یا ۵۰ میلیون تومان می شود.

همچنین حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان در مجلس در موافقت با این طرح اظهار داشت: ماده ۳۸ برنامه توسعه ششم در رابطه با حقوق های نجومی بود، مجلس آن را تصویب کرد اما در مجمع تشخیص مصلحت نظام این ماده حذف شد.

وی اضافه کرد: رهبری بر جلوگیری از حقوق های نجومی تاکید داشتند؛ ماده ۳۸ برنامه ششم با تلاش دولت حذف شد، اما پس از گذشت ۱۵ ماه از تصویب قانون برنامه ششم هنوز قانونی برای حقوق های نجومی وجود ندارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: این طرح یک گام به جلو است و اگر تصویب شود می دانیم که چه مقدار حقوق داده شده است.

به گزارش فارس، مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود به عنوان سومین و آخرین مخالف طرح آن را خلاف اصل ۷۵ قانون اساسی دانست و اضفه کرد: این طرح حقوق مدیران را افزایش می‌دهد. طبق ماده ۷۶ قانون خدمات کشوری حقوق مدیران نباید بیشتر از ۷ برابر حقوق کارمندان باشد اما با تصویب این طرح حقوق فعلی مدیران که ۸ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است به ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش می یابد.

محمد حسن نژاد دیگر نماینده ای بود که در موافقت با این طرح گفت: امروزه احساس بی عدالتی و تبعیض در بین مردم وجود دارد، در هر خانواده یک یا چند بیکار وجود دارد این در حالی است که برخی افراد در چند جا مشغول به کار هستند.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی در همین زمینه تصریح کرد: این قانون باعث شفافیت می شود اگرچه در برخی از جزئیات مشکل دارد اما در کلیات مسئله ای ندارد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *