فراخوان «کمیته عالی راهپیمایی بازگشت» برای تظاهرات در یوم‌ النکسه و روز قدس

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «کمیته عالی راهپیمایی‌های بازگشت و شکست محاصره» به ادامه این تظاهرات مردمی مسالمت‌آمیز فلسطینی‌ها تا تحقق اهداف آن فرا خواند و آن را نشانه وحدت توصیف کرد.

بر اساس گزارش وبگاه «الاستقلال»، «بسام الفار» عضو «کمیته عالی راهپیمایی‌های بازگشت و شکست محاصره» در نشستی که در مقر جبهه مردمی فلسطین برگزار شد، خواستار مشارکت گسترده مردم در «یوم النکسه» (سالروز شکست کشورهای عربی از رژیم صهیونیستی در جنگ ۱۹۶۷ ) و روز قدس در جمعه پیش رو شد.

وی افزود: در روز قدس، عهد خود را برای ادامه نبرد آزادسازی که تا آزادی کامل اراضی فلسطینی و قدس ادامه پیدا خواهد کرد، تجدید می‌کنیم.

الفار در ادامه از مردم کرانه باختری و اراضی اشغلی ۱۹۴۸ درخواست کرد در همبستگی با مردم غزه دست به تظاهرات بزنند و آن را نشانه وحدت توصیف کرد.

راهپیمایی‌های بازگشت از ۳۰ مارس آغاز شده است و فلسطینی‌ها تا کنون ۱۲۱ شهید در این تظاهرات مسالمت‌آمیز تقدیم کرده‌اند؛ تعداد مجروحان بالای ۱۳ هزار نفر اعلام شده است.

ارتش رژیم صهیونیستی برای مقابله با تظاهرات فلسطینی‌ها در امروز حالت آماده‌باش اعلام کرد.

یوم النکسه؛ سالروز شکست عرب‌ها در جنگ با رژیم صهیونیستی است؛ جنگ شش روزه ۱۹۶۷ که از ۵ ژوئن تا ۱۰ ژوئن ۱۹۶۷ (۱۳۴۶ ش) میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی مصر، سوریه، اردن و عراق روی داد. این جنگ منجر به کشته شدن ۱۵ تا ۲۵ هزار عرب شد و در نهایت تل‌آویو « قدس، نوار غزه، کرانه باختری رود اردن، بلندی‌های جولان و صحرای سینا» را اشغال کرد.

در تاریخ ۱۱ ژوئن قرارداد آتش‌بسی به پیشنهاد اعراب با رژیم صهیونیستی به امضاء رسید که به این ترتیب با شکست اعراب مساحت سرزمین‌های اشغالی تحت تصرف رژیم صهیونیستی ۳ برابر شد و در حدود یک میلیون عرب که در مناطق اشغال‌شده زندگی می‌کردند به کنترل مستقیم این رژیم درآمدند.

انتهای پیام/ص

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *