دوراندیشی امام خمینی در مسئله فلسطین بعد از اقدام اخیر ترامپ بیشتر روشن شد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، همزمان با سالروز ارتحال امام خمینی (ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران ، «امین حطیط» کارشناس مسائل سیاسی و راهبردی لبنان به سوالات خبرنگار بخش بین‌الملل خبرگزاری فارس در این باره پاسخ داد.

صحبت از تاریخ معاصر بدون ذکر نام امام خمینی «محال» است

حطیط در ابتدای صحبت خود در پاسخ به این سوال که «تجلّی شخصیت امام خمینی در بُعد بین‌الملل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟» گفت: ما معتقدیم که عصر فعلی، «مردان بزرگ» را  کمتر به چشم خود دیده است و امام خمینی یکی از این مردان بزرگ بود که توانست با مواضع خود در مقابل نظام جهانی بنا شده بر پایه تسلط و هیمنه بایستد؛ اینگونه بود که  ایران یک کشور مستقل به معنای حقیقی شد و شعاری واضح داشت: «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی».

وی ادامه داد: روش و شخصیت امام خمینی، بُعد جهانی گسترده پیدا کرد به نحوی که وقتی شخصی درباره تاریخ معاصر می‌نویسد نمی‌تواند از این شخصیت بگذرد و به آن اشاره نکند. انقلابی که امام خمینی آن را رهبری کرد در کمتر از دو دهه منجر به فروپاشی نظام جهانی سابق شد، پس از سه دهه منجر به ایجاد نظام جهانی تک‌قطبی شد و امروز در ایجاد نظام جهانی بنا شده بر پایه توازن بین‌المللی و تعددگرایی سهیم است؛ این اتفاق نمی‌افتاد اگر امام خمینی دارای شخصیتی راهبردی و فکری پویا نبود به نحوی که این ابعاد شخصیتی او فراتر از منطقه رفت و به سطح جهانی رسید.

کمتر انقلابی با این حجم و بُعد از تأثیر در جهان می‌توان یافت

حطیط در پاسخ به سوال دوم مبنی بر اینکه «انقلاب اسلامی ایران چه تأثیری در تحرکات آزادی‌خواهانه منطقه و جهان داشت؟»، تصریح کرد: انقلابی که امام خمینی آن را بنا نهاد منجر به تحرک‌های انقلابی و آزادیخواهی گسترده‌ای در جهان شد؛ این انقلاب فقط در داخل مرزهای ایران نماند؛ نشانه‌های انقلاب ایران،‌ امروز در بیشتر از یک مکان دیده می‌شود.

این کارشناس لبنانی سپس به تشریح نمونه‌هایی از تأثیر انقلاب ایران پرداخت و گفت: اول در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) این انقلاب با حمایت از مقاومت مسلحانه لبنان در آزادسای جنوب لبنان (در سال ۲۰۰۰) موثر واقع شد . دوم مقاومت فلسطین است که موفق شد رژیم صهیونیستی را مجبور به خروج از نوار غزه (در سال ۲۰۰۵) کند و این منطقه آزاد شد. از مقاومت عراق نیز در برابر اشغالگری آمریکا حمایت کرد به نحوی که منجر به خروج آنها (از عراق) شد.

حطیط ادامه داد: این انقلاب همچنین با قدرت و اراده در مقابل تجاوز تروریستی که آمریکا آن را رهبری می‌کرد، ایستاد و این تحرکات تروریستی در عراق و سوریه ساقط شد. انقلاب ایران از انقلاب یمن در برابر تجاوز سعودی-آمریکایی را تأیید و حمایت کرد و باعث شد اجازه ندهد این ائتلاف به اهداف خود در یمن برسد .

وی سپس گفت: انقلاب اسلامی ایران توانست بهترین روابط را با تحرکات و جنبش‌های آزادیبخش فرای غرب آسیا برقرار کند و روابط خوبی با این جنبش‌ها در آفریقا و آمریکای جنوبی برقرار کرد. در نهایت ما می‌توانیم بگوییم تأثیرات انقلاب اسلامی ایران، داخلی، منطقه‌ای و جهانی است و کمتر می‌توان انقلابی با این بعد و حجم تأثیر در جهان یافت.

اقدام کنونی ترامپ علیه قدس؛ دوراندیشی امام در بیش از سه دهه پیش را ثابت می‌کند

حطیط در پاسخ به سوال آخر درباره «راهبرد و هدف امام برای اعلام آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز قدس چه بود؟» اعلام کرد: امام خمینی جمعه آخر رمضان را روز قدس اعلام کرد و اهداف زیادی از این اقدام داشت؛ اخیرا که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا قدس را به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی اعلام کرد می‌توانیم دریابیم امام خمینی چقدر دوراندیش بود که بیش از سه دهه پیش این جمعه را روز قدس نامید و به مسلمانان اعلام کرد شما یک شهر غصب‌شده دارید که باید تمام تلاش خود را برای بازپس‌گیری آن به کار بگیرید. 

دیدگاه ژرف و آینده‌نگر امام خمینی در روز قدس در کند کردن روند «سازش» (کشورهای عربی در مسأله فلسطین) تأثیر بسیاری داشت و امروز مواضع ایران در رابطه با جنبش‌های مقاومت، تنها مانع در برابر طرح موسوم به  «معامله قرن» برای تمام کردن آرمان فلسطین، یهودی کردن قدس و از بین بردن بُعد اسلامی آن می‌باشد؛ روز قدس، روزی مهم است و نیازی ضروری برای تجمیع تلاش‌ها در راستای باز پس گرفتن قدس بر اساس دیدگاهی است که امام خمینی آن را بنیان نهاد.

انتهای پیام/ص

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *