ترامپ به یک پادشاه عرب: ما نباشیم، دو هفته هم دوام نمی‌آورید

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شبکه «سی. ان. ان» روز پنج‌شنبه در گزارشی درباره جلسه شورای امنیت ملی آمریکا که این هفته برای تصمیم‌گیری درباره آینده حضور نظامی آمریکا در سوریه برگزار شد، نوشت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا مصر است که کشورهای عربی دستکم بخشی از هزینه حضور نظامی آمریکا را تقبل کنند.

بنا بر این گزارش، ترامپ حمایت متحدان آمریکا از حضور نظامی این کشور در آسیای غربی را «ناکافی» می‌داند و «در محافل خصوصی هم بارها بر این نکته تأکید و از کشورهای حاشیه خلیج [فارس] مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی به دلیل عدم ارائه منابع کافی برای مبارزه با داعش گلایه کرده است.»

به نوشته سی. ان. ان، ترامپ در صحبت با دوستانش گفته است که اگر آمریکا منطقه را ترک کند، پادشاهی‌های ثروتمند این منطقه باید «جت‌های شخصی و زندگی‌های اشرافی‌شان» را کنار بگذارند.

یک منبع آگاه از قول ترامپ به این شبکه گفته که او در دیدار با پادشاه یکی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، گفته است: «بدون ما دو هفته هم دوام نمی‌آورید. کارتان تمام می‌شود. آن وقت باید با هواپیماهای عادی مسافربری پرواز کنید.» 

رئیس‌جمهور آمریکا در نشست این هفته شورای امنیت ملی این کشور ابراز خوش‌بینی کرده که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس پول بیشتری برای «بازگرداندن ثبات به سوریه» هزینه کنند. یکی از این کشورها عربستان سعودی است که به نوشته سی. ان. ان قرار است ۴ میلیارد دلار برای این کار هزینه کند. با این وجود، مقام‌های حاضر در نشست گفته‌اند نمی‌دانند منبع و دلیل این خوش‌بینی ترامپ چیست. 

ترامپ که هفته پیش گفت معتقد است نظامیان آمریکا باید به سرعت سوریه را ترک کنند، روز سه‌شنبه گفت این کشور در صورتی به حضور در سوریه ادامه می‌دهد که عربستان هزینه این کار را بپردازد. گفته می‌شود ترامپ در نشست شورای امنیت ملی با ماندن کوتاه‌مدت نظامیان این کشور در سوریه موافقت کرده، اما گفته مأموریت این نظامیان نباید از «شکست دادن با داعش» فراتر رود.

رئیس‌جمهور آمریکا ماه گذشته در جریان دیدار با «محمد بن‌سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی هم با نمایش نموداری از خریدهای نظامی عربستان از آمریکا، به ولی‌عهد سعودی گفت «این پول‌ها که برای شما چیزی نیست. [خریدهایتان را] بیشترش کنید.» یک مقام سعودی بعدا به رسانه‌های آمریکایی گفت بن‌سلمان از این رفتار ترامپ «احساس حقارت» کرده و از او رنجیده است.

انتهای پیام/ق


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *