اعاده اموال نامشروع مسؤولان، چرا و چگونه؟/ امید مردم به خانه ملت است

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان مدتی است علاوه بر اینکه نقل محافل اجتماعی شده، پرونده آن در خانه ملت هم باز است و باری دیگر نمایندگان خواسته یا ناخواسته در برابر آزمونی قرار گرفتند که نتیجه این آزمون را مردم و افکار عمومی قضاوت می‌کند.

ساده‌زیستی مسؤولان جزو آرمان‌های انقلاب است

اگر سیر سخنرانی یا به تعبیر بهتر مطالبات تئوریسین‌های انقلاب اسلامی را بررسی کنیم به وضوح درمی‌یابیم که ساده‌زیستی مسؤولان یکی از مطالبات جدی بنیان‌گذاران انقلاب بود تا جایی که شهید بهشتی به صراحت تمام گفت: «کسانی که خواهان خدمت در سمت زمامداری امت هستند باید نخست وضع خود و خانواده خود را از نظر سطح زندگی روشن کنند. اگر آماده آن هستند که در سطح کم درآمدترین مردمی که در قلمرو زمامداری آنهایند، زندگی کنند در این راه گام بردارند وگرنه، نه»؛ و بلافاصله بعد از خواندن این متن در اذهان مسؤولانی صف می‌بندند که فرسنگ‌ها با این فرمایش شهید بهشتی فاصله دارد.

نکته‌ای از پیام امام خمینی(ره) به مناسبت شهادت دکتر بهشتی که مغفول ماند

بعد از حادثه دلخراش هفتم تیر و شهادت شهید بهشتی، رهبر کبیر انقلاب پیامی صادر کردند و در آن پیام تاکید داشتند که بهشتی ساده‌زیست بود؛ و این نشان می‌دهد ساده‌زیستی خود مسؤولان نباید در حد شعار باشد و خودشان هم عملا به آن پایبند باشند و دیگر اینکه ساده‌زیستی برای حضرت امام آنقدر مهم بود که از بین آن همه فضایلی که شهید بهشتی داشت، ساده‌زیستی‌اش نظر امام(ره) را جلب کرد.

آنچه از کاوش در زندگی بزرگان انقلاب می‌توانیم دریابیم ساده‌زیستی و زندگی در حد متوسط جامعه است؛ درست است که برخی از مدیران رده بالای کشور مانند وزرا تمام سرمایه خود را از راه نامشروع کسب نکرده‌اند ولی آنچه مسلم است، مردم انتظار دارند مسؤولان‌شان در حد خودشان باشند و دغدغه‌شان هم جنس با دغدغه مردم باشد؛ برای مثال مردم وقتی می‌بینند یک وزیری دغدغه‌اش این است که پرادو زود چپ می‌شود و باید این ماشین را با پورشه عوض کند؛ یا وقتی می‌بینند اکثر مدیران رده‌بالا خودروی‌های فرانسوی یا ژاپنی سوار می‌شوند و برای مردم خودروی داخلی تجویز می‌کنند؛ دیگر این مردم نمی‌توانند به این مسؤولان اعتماد کنند و باور داشته باشند که این دست مدیران با نگاه جهادی و انقلابی پای کار حل مشکلات کشور هستند؛ حالا اگر این ثروت مدیران از رانت، لابی‌گری، سوءاستفاده از موقعیت شغلی و … حاصل شده باشد فاجعه را صد برابر بزرگ‌تر می‌کند.

مبارزه با فساد بیش از شعار نیازمند اقدام عملی است

نماینده مردم شهرکرد، سامان و بن در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار فارس ضمن ابراز امیدواری از این طرح در راستای گسترش عدالت اجتماعی، اظهار کرد: امیدوارم این طرح به یک سرانجام روشنی برسد و مانند بسیاری از طرح‌هایی نباشد که ظاهر زیبایی دارند ولی در مرحله اجرا به سرانجام مبهمی دچار می‌شوند.

وی با بیان اینکه بنده علاقه‌مند هستم این طرح به نتیجه برسد، افزود: معمولا این دست برنامه‌ها به مرحله اجرا که می‌رسند با موانع بسیاری مواجه می‌شوند؛ موفقیت این طرح به میزان اراده‌ای که مجریان و طراحانش در برخورد با موانع دارند وابسته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با هشدار اینکه بسیاری از افراد مقابل این طرح ایستادگی خواهند کرد، توضیح داد: اصل طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان، کاری مقدس و مبتنی بر افکار و اعتقادات مردم ما است و امیدوارم طراحان این طرح تفکر دقیقی برای عبور از مشکلات این طرح داشته باشند چون در غیر این صورت پس از مدتی به فراموشی سپرده خواهد شد.

نوریان با اشاره به اینکه مبارزه با فساد بیش از شعار دادن نیازمند اقدام عملی است، اضافه کرد: تمام بسترهایی که در کشور موجب تولید ثروت نامشروع می‌شود و کمک می‌کند مسؤولان با سوءاستفاده از رانت‌های خاص به سرمایه‌های نجومی برسند باید مسدود شود. باید اصل تقیدات قانونی برای کسانی که امکان لغزش یا سوءاستفاده دارند ایجاد شود و تمام کانال‌هایی که منجر به تخلف می‌شوند بسته شوند.

مبارزه با فساد خواست مردم است

دبیر جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با فارس رشد فزاینده فساد را عامل حرکت نمایندگان مجلس به سمت طراحی این طرح دانست و افزود: نمایندگان عدالت‌خواه و اصول‌گرا طراحان اصلی طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان هستند.

شیرانی با بیان اینکه خواست مردم مبارزه جدی با مفاسد اقتصادی است و مطالبه عمومی باعث شد به این سمت حرکت شود، گفت: فشار افکار عمومی می‌تواند کمک کند که طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان به‌صورت مؤثر روند تصویب را طی کند و اجرایی شود.

چرا مردم شرایط بحرانی دوران دفاع مقدس را تحمل می‌کردند؟

وی یادآور شد: بحرانی‌ترین شرایط اقتصادی کشور زمان جنگ تحمیلی بود اما چون در آن دوران مردم و مسؤولان سر یک سفره می‌نشستند و هیچ فاصله‌ای احساس نمی‌شد، موج نارضایتی مردم از مسؤولان در حداقل بود، اما وقتی مردم احساس کنند شکافی ایجاد شده که با شعارهای انقلابی‌گری و عدالت‌خواهی در تعارض است، نارضایتی عمومی ایجاد می‌شود.

مردم از برخورد با فساد خوشحال خواهند شد

دبیر جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: قطعا اگر مردم ببینند که فساد شناسایی و با آن برخورد می‌شود خوشحال خواهند شد.

شیرانی با بیان اینکه متاسفانه طی ۴۰ سال گذشته پاک کردن صورت‌ مسئله و مصلحت‌اندیشی‌های کاذب باعث شد فساد به این نقطه برسد، گفت: مردم به مسائل کشور اشراف کامل دارند و آن چیزی که بیشتر از فساد مردم را ناراحت کرده‌، مماشات و مصلحت‌اندیشی‌های کاذب در حوزه مبارزه با فساد بوده است.

وی در خصوص مواردی که اجرای این طرح را در صورت تصویب، تضمین می‌کند، اظهار داشت: یکی سازوکار قانونی که در خود طرح وجود دارد و دیگری مطالبه‌گری است؛ جریان‌های سیاسی، نخبگان، فعالان رسانه‌ای و توده‌های مردم باید به‌ سمت مطالبه‌گری پیش روند چرا که مطالبه‌گری مردم، پاسخ‌گویی مسؤولان را در پی دارد.

احتمال فضاسازی نخبگان سیاسی علیه اعاده اموال نامشروع مسؤولان

دبیر جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی چهارمحال و بختیاری طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان را سنگ محکی برای مسؤولان عنوان کرد و گفت: اگر مسؤولی با این طرح مخالفت کرد نباید ابایی داشته باشیم از اینکه بگوییم خودش در این حوزه ضعف جدی دارد.

شیرانی خاطرنشان کرد: در اینکه طی ۴۰ سال گذشته مسؤولان به‌واسطه رانت‌خواری و یقه سفیدهایی که در اطرافشان بوده اموال نامشروع تحصیل کرده‌اند شکی نیست، و از آنجایی که گردش نخبگان در سطوح مدیریتی اتفاق نیفتاده است همان مسؤولان کماکان در گلوگاه‌های اقتصادی و سیستم مدیریتی کشور وجود دارند و قطعا در برابر این طرح فضاسازی خواهند کرد.

وی با اشاره به فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری در مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: ایشان فرمودند «وقتی دنبال دانه‌درشت‌ها بروید سروصدا و هیاهوها بلند می‌شود» و این یک هشدار جدی است؛ مسؤولان و جریان‌های سیاسی کشور بدانند این طرح سنجش میزان صداقت آن‌ها در مبارزه با فساد است.

فساد اقتصادی عمدتا در حوزه مدیران میانی و پایین اتفاق می‌افتد/حاشیه امن‌تر و کنترل‌پذیری سخت‌تر

استاد دانشگاه شهرکرد اظهار داشت: فساد اقتصادی عمدتا در حوزه مدیران میانی و پایین اتفاق می‌افتد، نه اینکه در میان مدیران ارشد و کارگزاران اصلی نظام جمهوری اسلامی فساد وجود نداشته اما غالبا متوجه مدیران میانی است که هم از حاشیه امن‌تری برخوردارند و هم کنترل‌پذیریشان سخت‌تر است.

نوروزی اضافه کرد: طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان مطابق با اصل ۱۴۹ قانون اساسی است و این اجازه را می‌دهد که نظام جمهوری اسلامی ثروت‌های نامشروع، باد آورده و به ناحق افزایش‌یافته مسؤولان را برگرداند.

اموال نامشروع پس از بازپسگیری صرف اشتغال جوانان شوند

وی کلیدواژه «از کجا آورده‌ای؟» را موضوع اصلی در این رابطه عنوان کرد و افزود: طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان اگر ساختار خوبی پیدا کند و به‌معنای واقعی اجرا شود، حتما اثرات فوق‌العاده‌ای در پی دارد و اموال نامشروع مسؤولان که کم هم نیستند می‌تواند برای اشتغال و مسکن جوانان هزینه شود.

 

بازسازی اعتماد عمومی مهم‌ترین اثر اعاده اموال نامشروع مسؤولان

استاد دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه مهم‌ترین اثر این طرح بازسازی اعتماد عمومی است، تشریح کرد: امروز یکی از مسائلی که کارآمدی جمهوری اسلامی ایران را زیر سؤال برده آن است که اعتماد به سیستم‌ها خدشه‌دار شده و اذهان عمومی روی این مسئله حرف و نگرانی دارند.

نوروزی ادامه داد: این طرح اگر بتواند جای خودش را باز کند و مبارزه با فساد را انجام دهد قطعا در بازسازی اعتماد عمومی نقش اساسی ایفا می‌کند و تصویر سالمی از مسؤولان، مدیران و کارگزاران حال و گذشته ارائه می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه وقتی فساد در یک مجموعه وجود داشته باشد تر و خشک را با هم می‎سوزاند، گفت: تصویر سیاهی که از جمهوری اسلامی ایران در نظام سلطه وجود دارد به‌گونه‌ای است که تمام مدیران ما را دزد، فاسد و اختلاس‌گر معرفی می‌کند.

لزوم سلامت اقتصادی رسیدگی‌کنندگان به طرح/ رطب‌خورده نمی‌تواند منع رطب کند

استاد دانشگاه شهرکرد خاطرنشان کرد: افرادی که قرار است به این مسئله رسیدگی کنند باید سلامت اقتصادی، خدمت‌گزاری و اعتقادشان به آرمان‌های امام و انقلاب تضمین شود چرا که رطب‌خورده نمی‌تواند منع رطب کند.

نوروزی با بیان اینکه طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان در صورت اجرا می‌تواند انقلابی علیه فساد باشد و شاخصی برای تمیز دادن ادعا از اراده در زمینه مبارزه با فساد، تصریح کرد: به‌هرحال نمایندگان کلید طرح را زده‌اند و باید آن را به نتیجه برسانند.

وی یادآور شد: امیرالمؤمنان(ع) هم زمانی که به خلافت رسیدند فرمودند حتی اگر بیت‌المال را کابین همسرانتان کرده باشید از شما باز پس خواهم گرفت و لذا این آزمون بزرگ تعداد زیادی از کارگزاران از ابتدای انقلاب تاکنون را بررسی می‌کند.

استاد دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه هم مدیران سالم وجود دارد و هم مدیران آلوده، افزود: مدیران سالم طبیعتا از این طرح استقبال می‌کنند و مدیران آلوده علیه آن فضاسازی می‌کنند اما این موضوع نباید خللی در کار ایجاد کند.

نظام اسلامی بیش از هر زمان دیگری نیازمند مبارزه با فساد است/ تبعیض برای هیچ مردمی مورد پذیرش نیست

نوروزی با تأکید بر اینکه نظام اسلامی امروز بیش از هر زمان دیگری به مبارزه با فساد احتیاج دارد، تصریح کرد: اگر فقر علی‌السویه باشد تحمل آن آسان‌تر است اما اگر فقر برای یک عده باشد و عده‌ای هر روز ثروتمندتر شوند یعنی تبعیض و این تبعیض برای هیچ مردمی مورد پذیرش نیست.

وی اضافه کرد: طرح اعاده اموال نامشروع مسؤولان می‌تواند این موضوع را برای عموم اثبات کند که نظام سیاسی در جهت برابری و نهادینه کردن عدالت در جامعه گام برمی‌دارد.

کسانی که ثروت‌های ناحق کسب کرده‌اند برای عدم اجرای طرح اعاده اموال نامشروع تلاش می‌کنند

نماینده مردم چناران در مجلس هم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: طبیعی است کسانی که به ناحق ثروت اندوزی‌هایی داشته‌اند اقداماتی را علیه این طرح‌ خواهند داشت و تمام توان خود را برای عدم تصویب و اجرای آن به کار خواهند گرفت لذا امیدواریم مردم در میدان حاضر باشند و حمایت کنند تا این کار به نتیجه برسد.

دهقان خاطرنشان کرد: ما طبق قانون، طرح را به هیأت رئیسه تقدیم کردیم و از هیأت رئیسه می‌خواهیم طرح در دستور کار صحن مجلس قرار گیرد و دو فوریت آن در جلسه علنی روز یکشنبه مطرح شود.

وی افزود: اگر از سوی برخی مخالفان این طرح اقداماتی علیه تصویب آن صورت نگیرد دو فوریت این طرح در مجلس تصویب خواهد شد و در جلسات علنی هفته آینده جزئیات طرح در صحن مطرح خواهد شد.

با توجه به آنچه در بالا مطرح شد نیاز امروز کشور و یکی از مطالبات جدی مردم که به نوعی در اعتراضات اخیر هم دیده می‌شد توزیع عدالت در همه ارکان و مبارزه جدی با مفاسد اقتصادی است که امروز چشمان یک امت را به خانه ملت دوخته تا ببینند نمایندگان‌شان چه می‌کنند؛ به نظر می‌رسد رسانه‌ای شدن رای نمایندگان برای تنویر افکاری عمومی بسیار پراهمیت خواهد بود که مردم هر حوزه انتخابیه بدانند منتخبین‌شان در خصوص مبارزه با فساد چقدر جدیت دارند.

بهترین حسن ختام بر آنچه در بالا مطرح شد سخنان مقام معظم رهبری است که فرمودند:
«جلوی اشرافی‌گری باید گرفته بشود؛ اشرافی‌گری بلای کشور است. وقتی اشرافی‌گری در قلّه‌های جامعه به‌وجود آمد، سرریز خواهد شد به بدنه؛ [آن‌وقت‌] شما می‌بینید فلان خانواده‌ای که وضع معیشتی خوبی هم ندارد، وقتی میخواهد پسرش را داماد کند یا دخترش را عروس کند یا فرض کنید مهمانی بگیرد، مجبور است به سبک اشرافی حرکت بکند. وقتی اشرافی‌گری فرهنگ شد، می‌شود این. جلوی اشرافی‌گری باید گرفته بشود. رفتار مسؤولان، گفتار مسؤولان، تعالیمی که می‌دهند، باید ضدّ این جهت اشرافی‌گری باشد؛ کمااینکه اسلام این‌جوری است.»(منبع)

انتهای پیام/ج/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *