افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تا پایان امسال و ۷ ماه زودتر از موعد/ به زودی صادرکننده بنزین می‌شویم

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سردار عبادالله عبدالهی امروز در مراسم اتمام ساخت و آغاز عملیات انتقال سکوی فاز ۲۲ پارس جنوبی اظهار داشت: امروز به دشمنان قسم خورده این مرز و بوم اعلام می‌کنیم هر چند هر روز میادین تحریم‌های خود را گسترده‌تر می‌کنید اما این اثری در همت بلند قامت جوانان ایرانی ندارد.

وی ادامه داد: این سازندگی امروز به همت از خودگذشتگی و ایثار شهیدان است. 

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء گفت: با وجود افزایش تحریم‌ها با توجه به قدرت گفته «ما می‌توانیم» ما همیشه موفق می‌شویم. 

وی اضافه کرد: در شرایطی که در فازهای پارس جنوبی خارجی‌ها میدان را خالی کردند پرچم به زمین نیفتاد و متخصصان امروز کار را بر دوش گرفتند.

سردار عبدالهی ادامه داد: در سال اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید چنین سکوهایی ساخته شد.

وی گفت: با همت جوانان ایرانی در بحث گاز بی‌نیاز شده‌ایم، در بحث گازوئیل خودکفا شده‌ایم و در مورد بنزین هم باید گفت پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس فاز اول آن در سال ۹۶ افتتاح شد که ۵.۵ میلیارد لیتر تولید داشت که ۲.۵ میلیارد لیتر آن بنزین بود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء اظهار داشت: مقرر بود در مهر ماه سال ۹۷ فاز دوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج‌فارس افتتاح شود اما خبر خوب این است که قبل از امسال به بهره‌برداری می‌رسد و ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه‌ای خواهد داشت که با احتساب فاز اول ظرفیت به ۲۴۰ هزار بشکه میعانات گازی می‌رسد و به زودی صاحب صادرات بنزین در کشور می‌شویم.

سردار عبدالهی، گفت: زیرساخت‌های صدرا تولید و طراحی شد و امروز ظرفیت ۳۰ هزار نفر اشتغال مستقیم دارد، صدرا در دو فاز شمالی و جنوبی صاحب ظرفیت اشتغال است و فقط فاز جنوبی ۳۰ هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: در فازهای پارس جنوبی باید ۴۰ سکو داشته باشیم امروز ۲۵ سکو در دریا داریم و با احتساب این ۱۰ سکو رتبه ما بالاتر می‌رود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء گفت: صدرا در گذشته با وجود زیرساخت‌های مناسب ظرفیت مناسبی نداشت اما امروز به رشد و بالندگی رسیده است. صدرا به تمام معنا تحریم بود و حتی یک حساب بانکی هم نداشت اما در زمانی کوتاه با اراده قوی به مرحله‌ای رسید که امروز بارگیری اولین سکوی ساخت این شرکت انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: ما میادین مشترکی با قطر داریم که برداشت آنها در مقایسه با ما بالاتر بود اما در حال حاضر هم‌تراز شدیم و با راه‌اندازی این فازها استحصال ما بالاتر خواهد بود.

سردار عبدالهی اضافه کرد: ۱۲۵ میلیون مترمکعب گاز ترش استحصال و شیرین‌سازی آن رقم بزرگی است، بنزین و گازوئیل یورو ۵ و نفتا تولید می‌شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء گفت: ۱۲۵ میلیون مترمکعب در روز وقتی تبدیل به فرآورده شود رقم بزرگی خواهد بود. 

وی گفت: بعد از اتمام ساخت سکو در صدرا موضوع ساخت شناور نیز دنبال می‌شود،

سردار عبدالهی افزود: صدرا ۴ هزار نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده است و طی برگزاری جلسات با معاون اول رئیس جمهور، وزیر نفت، وزیر صنعت، معدن و تجارت و شورای عالی امنیت ملی موضوعی ادامه فعالیت صدرا مطرح شد. 

وی افزود: امروز تعداد زیادی شناور خارجی در خلیج‌فارس داریم که پیشنهاد شد صدرا به عنوان یک مجموعه صنعتی در ساخت شناورها و کشتی‌های غول‌پیکر مجددا ورود کند همان گونه که پیش از این هم با ظرفیت ۱۳۰ هزار تن ساخته بود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء افزود: در این راستا کارگروه کشتی‌سازی در صدرا تشکیل شد. 

سردار عبدالهی با اشاره به سکوی آماده بهره‌برداری گفت: این سکو ۱۲.۵ میلیون مترمکعب گاز تولید می‌کند و عایدی بالایی برای کشور دارد.

وی ادامه داد: بانک‌ها می‌توانند و موظفند از پروژه‌های بزرگ پشتیبانی کنند و مدیریت در این حوزه خیلی مهم است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء ادامه داد: امروز دهه شصتی‌ها مثل دوران دفاع مقدس عملیات غرور‌‌آفرین دارند.

وی همچنین به پرداخت حقوق و مزایا طبق موعد مقرر در صدرا اشاره کرد و گفت: تأکید کرده‌ام تمام حقوق و مزایای همه ۲۰۰ هزار نفر فعال در قرارگاه خاتم تا پایان امسال پرداخت شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *