دلار ۴۸۵۰ تومان شد/رئیس‌جمهور باز هم انکار می‌کند؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نوسانات روزهای اخیر در بازار ارز موجب شد تا برای چندمین بار قیمت دلار در چند روز اخیر رکورد ۴ هزار و ۸۰۰ تومان را بزند و به قیمت ۴ هزار و ۸۵۰ تومان هم برسد آن هم تنها در چند دقیقه.

شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل رکورد جدید و عجیب قیمت دلار در روز جاری بالا رفتن نرخ فروش ارز در صرافی‌های بانکی است چرا که ساعتی قبل صرافی‌های بانکها نرخ فروش دلار برای اشخاص را ۴ هزار و ۷۷۷ تومان اعلام کردند و دقایقی بعد از آن این نرخ را به ۴ هزار و ۷۹۳ تومان افزایش دادند.

فعالان بازار ارز معتقدند افزایش قیمت دلار از سوی صرافی‌های بانکی مهمترین عامل افزایش قیمت دلار در این بخش است، علاوه بر صرافی‌های بانکی نمایندگان پتروشیمی‌ها که در روزهای اخیر حضور پررنگی در فروش دلار مقابل پاساژ افشار داشتند قیمتها را بالا برده و با نرخی نزدیک نرخ کف بازار به عموم مردم دلار می‌فروشند.

یکی از صراف‌های بازار ارز معتقد است افزایش نرخ دلار از سوی بانک مرکزی چند دلیل دارد که نخستین دلیل آن پراکنده‌کردن مردم از صف‌های طولانی خرید دلار است چرا که اگر اختلاف دلار دولتی با آزاد کم باشد طبیعتاً مردم تمایلی به حضور در صف و انتظار چندین‌ساعته برای خرید دلار ندارند.

وی گفت: یکی دیگر از دلایل این است که وقتی بازار میل به خرید دارد بانک از قیمت بالا تزریق را شروع می‌کند و البته سومین دلیل هم این است که قیمت بانک واقعی‌تر و به قیمت بازار نزدیک شود.

این فعال در بازار ارز اما معتقد است زمانی سیاست‌های بانک مرکزی در این بخش نتیجه می‌دهد که عرضه ارز گسترده باشد نه قطره‌چکانی چرا که روش قطره‌چکانی در خیابان فردوسی جواب نمی‌دهد.

وی همچنین می‌گوید، اگر زمانی که قیمت دلار صبح امروز به ۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسید، پتروشیمی‌ها و نمایندگان بانک مثل روزهای قبل مقابل پاساژ افشار به فروش دلار می‌پرداختند هم‌اکنون نرخ این ارز در بازار پرواز نمی‌کرد.

این صراف بازار ارز می‌گوید: همین الآن مقابل پاساژ افشار دلار به‌صورت نقدی و بدون مالیات و دریافت کارت ملی با قیمت ۴ هزار و ۸۵۰ تومان به مردم فروخته می‌شود.

تشدید نوسانات در بازار ارز هرچند همزمان شد با توصیه‌های رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی به مردم برای نخریدن دلار ولی کماکان صف‌های طولانی مقابل صرافی‌های مجاز و البته صرافی‌های بانکی در خیابان فردوسی وجود دارد که این نشان می‌دهد تب خرید دلار همچنان بین مردم بالاست.

یکی از فعالان بازار ارز می‌گوید: اگر بانک مرکزی در طرح پیش‌فروش سکه قیمت نهایی را اعلام می‌کرد مردم به‌جای اینکه برای خرید دلار صف بکشند باید در شعب بانک ملی تجمع می‌کردند، ولی پیش‌فروش برای مردم جذاب نبود و به‌خاطر همین کماکان شوق خرید دلار بالاست.

به گزارش تسنیم، نرخ دلار درحالی برای چندمین بار در یک هفته گذشته از مرز ۴ هزار و ۸۰۰ تومان عبور کرده که هفته گذشته حسن روحانی در نشست خبری‌اش در پاسخ به این سؤال که “آیا می‌دانید قیمت دلار ۴ هزار و ۸۰۰ تومان شده است؟” گفته بود “نه، قیمت این نیست” و به فعالان بازار ارز اطمینان داده بود که “ذخایر کافی برای ارز داریم” البته روحانی قبل‌تر هم به مردم اطمینان داده بود که خیالشان راجع به دلار راحت باشد ولی از زمانی که روحانی خیال مردم را برای دلار راحت کرد تا امروز دلار بیش از ۲۰۰ تومان گران شده است.

یکی از افتخارات دولت روحانی برقراری ثبات و آرامش در بازار ارز بوده است ولی بیش از دو ماه است که این بازار رنگ آرامش را به خود ندیده است و این درحالی است که رئیس کل بانک مرکزی وعده بازگشت آرامش به این بخش را در بهمن و اسفند داده بود ولی امروز بیست و سه روز از بهمن گذشت و نه‌تنها آرامشی در بازار برقرار نشد بلکه قیمت دلار به بالاترین نرخ خود رسید و رکورد ۴ هزار و ۸۵۰ تومان را هم زد.

انتهای پیام/*

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *