اختلاف نظر کارفرمایان و کارگران بر سر سبد معیشت/ درخواست کارفرمایان از دولت برای تأمین بخشی از هزینه‌ها

احمد مشیریان، معاون روابط کار و دبیر شورای عالی کار در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره نحوه تعیین دستمزد ۹۷ کارگران گفت: سه کمیته فرعی ذیل شورای عالی تشکیل شده است که یکی از آنها کمیته دستمزد است. اعلام کرده ایم که در کمیته دستمزد تمام ضوابط برای تعیین دستمزد مورد بررسی قرار گیرد.

 وی ادامه داد: قرار است گروه های مختلف(کارگری،کارفرمایی و دولت) پیشنهادات خود را مطرح کنند.بحث مزد منطقه ای و مزد صنایع مورد بررسی قرار گیرد. در سال های گذشته دستمزد بالاتر از نرخ  تورم تعیین شده است. تأکید قانون برای تعیین دستمزد توجه به نرخ تورم و سبد معیشت خانوار کارگری است.

 مشیریان بیان کرد: در جلسه گذشته کمیته مزد نظر کارگران و کارفرمایان درباره سبد معیشت متفاوت بوده است. کارفرمایان  معتقدند که دولت باید در این زمینه کمک کند تا اگر درصد افزایش مزد بالاتر از نرخ تورم است بخشی از هزینه های کارفرمایان جبران شود. کارگران هم  می گویند هزینه معیشت یک خانوار کارگری ۴نفره باید در ۳ضرب شود تا هزینه های مسکن، درمان و خوراک جامعه کارگری تأمین شود. مذاکرات هنوز به نتیجه خاصی نرسیده است و گروه های کارگری و کارفرمایی همچنان در حال بحث و بررسی بر روی نحوه افزایش مزد و روش آن هستند.

وی بیان کرد: نظر دولت بر سه جانبه گرایی است. فعلاً منتظر جمع بندی گروه های کارگری و کارفرمایی برای تعیین رویه در تعیین دستمزد هستیم.

 انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *