سیب‌های که دریاچه ارومیه را خشک کرد در کف جاده +فیلم / واکنش جهاد کشاورزی و اشک‌های نماینده اومیه

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری تسنیم، شاید درباره لزوم کشت متناسب با وضعیت منطقه و غیربومی بودن کاشت سیب‌درختی در مناطق اطراف دریاچه ارومیه  زیاد شنیده باشید. 

در فصل برداشت سیب، درصورتی‌که سری به شهرهای اطراف دریاچه ارومیه سری بزنید با صحنه‌های عجیبی در کنار باغات مشاهده می‌کنید و دیدن تلی از سیب بر روی زمین که  قیمت ناچیزی برای فروش پیشنهاد می‌شود،  امری غریب نیست به طوری که به راحتی و با پرداخت ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان برای هر کیلوگرم می توان خرید کرد. 

کشاورزان هزینه تولید این محصول را حدود هزار و ۲۰۰ تومان دانسته و فروش به قیمت‌های فعلی را با صرفه نمی‌دانند، اما این موضوع کمتر مورد توجه عموم مردم و در سطح ملی موردتوجه قرار می‌گرفت، اما این روزها این رویداد با مدد شبکه‌های  اجتماعی به سرعت تبدیل به نقل محافل  و مطالبه عمومی برای رفع آن می‌شود که شاید یکی از کارکردهای مناسب این شبکه‌ها نیز است.

 بنابراین گزارش، فیلمی با عنوان “وضعیت اسفناک سیب در کنار جاده ارومیه” روز گذشته  به سرعت  در شبکه‌های  اجتماعی  منتشر شد،  حاوی تصاویری از ریختن حجم عظیمی از سیب در کنار جاده‌های مواصلاتی است.

اشک ریختن نماینده مردم ارومیه با خاطر به فروش نرفتن سیب 

در واکنش با این موضوع نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس  در واکنش به این رویداد، شب گذشته در برنامه زنده تلویزیونی اشک ریخت و  از وزارت جهاد کشاورزی انتقاد کرد.

گفتنی است که  قیمت خرید تضمینی سیب درختی صنعتی یا درجه ۳ از قرار هر کیلوگرم ۲ هزار و۸۸۹ ریال است که خرید آن از ۱۵  شهریورماه  آغاز شده و تا ۳۰ آبان ماه بر اساس اعلام مسئولان ادامه دارد.

 

 

واکنش جهاد کشاورزی: وزش باید شدید عامل ریختن سیب‌ها

بنابراین گزارش وزارت جهاد کشاورزی نیز در واکنش به انتشار این فیلم، فیلمی دیگر را در گفتگو با یکی از مباشرین خرید  تضمینی سیب‌درختی منتشر و اعلام کرد که  برخلاف فضاسازی برخی رسانه‌ها، وزش باشد شدید و بارش باران در منطقه باعث ایجاد حجم بیشتری سیب پادرختی شده است و این سیب‌ها طبق روال معمول به کنسانتره تبدیل می‌شوند.

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *