ایجاد ۷۰۰ هزار شغل جدید در فاصله تابستان ۹۵ تا ۹۶ به مدد مشاغل ناقص

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تنها ۵ماه از پایان سال باقی مانده است و دولت طبق برنامه ریزی باید ۹۹۵ هزار شغل تا پایان سال را ایجاد کند. اما در هفته ای که گذشت معاون اول رئیس جمهور ادعای عجیبی را داشت. معاون اول رئیس جمهور در روز ملی استاندارد اعلام کرد که دولت در شش ماهه امسال ۱٫۵میلیون شغل ایجاد شده است.

وی گفت :در فصل بهار امسال ۷۰۳ هزار شغل ایجاد شد و به من اطلاع دادند که در فصل تابستان ۷۹۵ هزار شغل ایجاد شده است.در حالی که ۷۰۳ هزار شغل مربوط به دوره یکساله«بهار ۹۵ تا بهار ۹۶»  و اشتغال ۷۹۵ هزار نفری نیز مربوط به «تابستان ۹۵ تا تابستان۹۶» بود.

 این موضوع را علی ربیعی ، وزیرتعاون کار و رفاه اجتماعی نیز تأیید می کند:

علی ربیعی، وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی در جلسه شورای عالی اشتغال با بیان اینکه ۴۲۷ هزار و ۹۹۱ دفترچه اولی در پنج ماهه ابتدایی سال ۹۶ داریم، گفت: ۲۹ درصد دفترچه اولی‌ها در حوزه صنعت فعالیت دارند. باید گفت که آمار دفترچه اولی‌ها برای خود ما نیز از حیث تعداد بالای آنها جالب توجه است همچنین ۵ درصد دفترچه اولی‌ها در حوزه سلامت، بهداشت و درمان هستند. به صورت کلی باید گفت با توجه به اندازه‌ اقتصاد ایران این تعداد شغل قابل قبول است.

* هر دو شغل رسمی یک شغل غیر رسمی

ربیعی افزود: هم اکنون در ازای هر دو شغل رسمی یک شغل غیررسمی ایجاد می‌شود با در نظر گرفتن مشاغل غیررسمی حدود۷۰۰ هزار شغل از تابستان سال گذشته تا تابستان امسال ایجاد شده‌اند و اعتقاد ما این است که باید ظرفیت‌های خالی در حوزه‌های آی‌.سی‌.تی، سلامت، گردشگری و کشاورزی ، درمان پر شود اما باید در نظر داشته باشیم که کشش اقتصادی ایجاد شغل در کشور به چه اندازه است.

در حالی که نرخ مشارکت اقتصادی جعمیت ۱۰ و بیشتر در بهار ۹۶ حدود ۴۰٫۶ بوده و اکنون در تابستان ۹۶به ۴۱ درصد رسیده، نرخ بیکاری نیز از ۱۲٫۶ در بهار ۹۶به ۱۱٫۷ در تابستان ۹۶ رسیده است که این میزان رشد به گفته ی کارشناسان بازار کار ناشی از تغییرات فصل است و همواره میزان اشتغالزایی در بهار و تابستان به نسبت پاییز و زمستان بیشتر است.

 تحیل دیگر در این زمینه بیانگر این است با توجه به اینکه علی ربیعی نسبت اشتغال رسمی به غیر رسمی را ۲به یک  خواند است. یعنی از ۷۰۰ هزارشغلی که از تابستان سال گذشته تا امسال ایجاد شده است حدود ۴۶۶ هزار شغل به صورت رسمی(بیمه،قرارداد کار،حداقل حقوق وزارت کار، روابط کاری مطابق قانون کار) را دارا هستند و حدود ۲۳۳ هزار شغل غیر رسمی(ناپایدار،فصلی، غیر بیمه ای، بدون قرار داد، بدون انجام قوانین کار، بدون حقوق مشخص) وارد بازار کار شده اند که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی این بخش از شاغلین، مشاغل ناقص هستند چرا که به دلیل بی کیفیتی شغل خود  همواره جویای کار مناسب می باشند.

 بخش دیگراز اظهارات ربیعی بر این صحه می گذارد که مشاغل غیر رسمی بی کیفیت هستند. وی ادامه می دهد:به صورت کلی زنان بیشتر از مردان وارد بازار کار می‌شوند و با اینکه سهم اشتغال زنان کمتر است ولی آنها مشاغل با کیفیت‌تری به دست می‌آورند.

ربیعی افزود: مساله دیگر این است که مشاغل به سمت مشاغل خدماتی پیش می‌روند و این امر نشان می‌دهد که چگونه باید سیاست گذاری‌های اشتغال خود را تنظیم و جهت‌گیری کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با بیان اینکه نیازمند آن هستیم تا مشاغل غیررسمی را به صورت گسترده تثبیت و به مشاغل رسمی در بلندمدت تبدیل کنیم، گفت: موضوع دیگر این است که فارغ التحصیلان دانشگاهی به میزان کمتری به شغل دست می‌یابند یعنی اینکه این بدان معناست که آنها پس از بیرون آ‌مدن از دانشگاه باید مدت زمان بیشتری را برای گرفتن شغل در انتظار بمانند چون با توجه به مدارک تحصیلی که گرفته‌اند انتظار داشتن شغل‌های بهتری را دارند ما نیز باید تمرکز خود را بر روی این امر بگذاریم تا آنها از شغل‌هایی که به دست می‌آورند اقناع شوند. البته فشارهای اقتصادی که در حال حاضر وجود دارد می‌تواند ظرف سه تا چهار سال آینده تغییر کنند و رو به بهبودی بگذارد و این امر موجب می‌شود که نیازهای شغلی فارغ التحصیلان نیز متحول شود اما حالا شرایط به گونه‌ای است که فارغ التحصیلان نارضایتی‌هایی از مشاغلی که به دست می‌آورند دارد.

 به گزارش تسنیم، ایجاد اشتغال ۷۰۰ هزارنفری در بازه زمانی تابستان ۹۵تا تابستان ۹۶ به مدد مشاغل ناقصی است . برخی از کارشناسان معتقدند با توجه شغل‌های یکساعته در آمار اشتغال باید مشاغل ناقص و کاذب که غیر رسمی هستند از آمار اشتغالی خارج شود. چرا که  براساس شیوه مرسوم آمارگیری بیکاری و اشتغال در کشورمان، هر فردی که یک ساعت در هفته کار کند، شاغل محسوب می‌شود. از سوی دیگر، بیکار فقط شامل حال افرادی می‌شود که از سه هفته قبل از آمارگیری جویای کار بوده‌اند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *